Nejstarší kamenná rozhledna v Jeseníkách má bezobslužné přístupové zařízení

Výhled z ochozu rozhledny, fotky Krajský úřad Olomouckého kraje

ZLATOHORSKO – Na rozhlednu Biskupská kupa u Zlatý Hor se nově dostanete pomocí bezobslužných turniketů. Doteď jste si museli lístky koupit u obsluhy. Z ochozu vyhlídkové věže můžete spatřit všechny vrcholy jesenický hor včetně Pradědu.

Na rozhlednu Biskupská kupa u Zlatý Hor se nyní nově dostanete pomocí bezobslužných turniketů. Polovinou nákladů na modernizaci přístupového zařízení k rozhledně přispěl Olomoucký kraj. „Příspěvek Olomouckého kraje k modernizaci přístupového zařízení činil zhruba 193 tisíc korun, nicméně výhled z Biskupské kupy je k nezaplacení,“ uvedl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.  

U samoobslužné pokladny můžete platit hotově i pomocí platební karty. Nový vstupní systém vám také ukáže obsazenost rozhledny, kterou ročně navštíví kolem 50 tisíc lidí. Provozní doba věže je až do konce dubna pouze o víkendech, v průběhu roku se mění. Otvírací dobu najdete na webu. Za nepříznivého počasí je rozhledna uzavřena.

Z rozhledny uvidíte široko daleko

Z ochozu vyhlídkové věže můžete vidět všechny vrcholy jesenický hor včetně Pradědu. Na západě lze spatřit Králický Sněžník i Sněžku. Na východě pak Beskydy a za velmi dobré viditelnosti nejvyšší štíty Vysokých Tater. Rozlehlá pláň polské nížiny se pak otevírá severním směrem.

Biskupská kupa byla postavena jako první kamenná rozhledna v Jeseníkách v roce 1898 k příležitosti padesáti let vlády císaře Františka Josefa. V roce 1966 byl vstup na věž zakázán z důvodu instalace televizního převaděče. Rozhledna byla opět zpřístupněna v roce 1998.

Bezobslužný turniket