Vynášení smrtky i hrkači v ulicích města. Přerov se připravuje na Velikonoce

Kraslicovník

PŘEROV – V přerovských ulicích se už objevují velikonoční dekorace, na místě, kde stává  vánoční stromu, se na náměstí objevil kraslicovník. Ještě před Velikonocemi se ve městě chystá několik zajímavých akcí.

Velikonoční dominantu na Masarykově náměstí v Přerově tvoří kraslicovník, který je k vidění na stejném místě, jako v období adventu vánoční strom. „Kraslicovník jsme nazdobili více než dvěma tisíci kraslic a dalšími velikonočními dekoracemi, které vyráběli dobrovolníci i žáci škol nebo děti z mateřinek. A nově jsme pořídili dalších asi 850 ozdob,“ uvedla Lada Galová z Kulturních a informačních služeb města Přerova. Na náměstí je i fotokoutek se třemi rámy na obrazy, který se už stal oblíbenou součástí oslav Vánoc i Velikonoc. „První obraz zdobí rané jarní květy – narcisy. Druhý, největší rám, symbolizuje přicházející jaro v podobě rozkvetlých větviček stromu. A třetí je odkazem na přicházející Velikonoce,“ konstatovala marketérka města Jana Pivodová.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.  

Další čtyři břízky s mašličkami se objevily na náměstí u kašny. Velikonoční výzdoby se ale dočkají i další ulice.  „Přerovské Masarykovo náměstí se už zkrátka obléklo do svátečního hávu.  A postupně vyzdobíme ještě i další ulice, dekorace v podobě obřích vajíček osázených květy zkrášlí šest lokalit,“ předeslal primátor města Petr Vrána.

Zastávky budou oslavovat Michalov

Do svátečního se odějí, také už tradičně, i autobusové zastávky. Výzdobou, která se ponese v duchu oslav 120. výročí městského parku Michalov, jich bude zkrášleno dvanáct až třináct. Instalovat se budou od 25. do 26. března a výzdoba zůstane od 27. března do 8. dubna. „Na uměleckém ztvárnění se budou podílet školáci ze základních škol a studenti gymnázií a pedagogické školy, ale také děti z mateřských škol, knihovna a středisko volného času. V letošním roce se nově přidává Spolusetkávání Přerov. Škála účastníků je tedy velmi široká a máme z toho radost,“ uvedla Marta Jandová, která akci organizuje ve spolupráci s Kulturními a informačními službami města Přerova a městem. Připomněla také to, že barevné jarní autobusové zastávky těší obyvatele Přerova už od roku 2016. „Lidem se tato originální výzdoba veřejného prostoru líbí a máme velmi milé ohlasy,“ doplnila. Jako každý rok se i letos uskuteční soutěž o nejoriginálnější zastávku, která bude vyhlášena na webu města.

Na co se ještě můžete před Velikonocemi těšit? 

  • Neděle 17. března – Vynášení smrtky a vítání jara.  Průvod vyjde v 10.30 hodin od Základní školy Trávník. „Společně projdeme městem a zhruba půl hodiny před polednem utopíme Smrtku v Bečvě. Morana, jak se Smrti také říká, je vycpaná slámou a oblečená do kroje. Spolu s ní pak děti vhodí do vody i výfuky vajíček, jež jsou rovněž symbolem odcházející zimy,“ přiblížila vedoucí dětského folklorního souboru Trávníček Dagmar Bouchalová.
  • Čtvrtek 21. března – v salonku Galerie města Přerova na Horním náměstí bude zpřístupněna umělecká výstava kraslic v netradičních instalacích autorky Ivy Machalové. „Miniexpozice nabídne velikonoční dekorace jako kraslicovou šachovnici, kraslicové Člověče, nezlob se nebo kraslicové koloseum o velikosti 100 centimetrů. K vidění bude i kraslicová bonboniéra, kraslicová kytice nebo kraslicová Provence,“ uvedla vedoucí Galerie Lada Galová.
  • Pondělí 25. až čtvrtek 28. března – Středisko volného času ATLAS a BIOS uspořádá v malém sále Městského domu tradiční Velikonoční salon. „K vidění budou různé druhy a tvary velikonočních pomlázek a kraslic, tradiční i netradiční výrobky z šustí či slámy, drobná keramika, jarní květiny, naklíčené osivo, drátované velikonoční ozdoby, modrotisk, ošatky nebo mašle,“ vyjmenovala ředitelka střediska Blanka Mašková.
  • Pátek 29. března – představí se obnovená lidová tradice chození s hrkači. „Hrkači s hrkačkami a řehtačkami mají sraz v 10.45 hodin před Základní školou Trávník, v 11 hodin pak společně vyrazí do centra města,“ připomněla Dagmar Bouchalová z Trávníčku.
  • Neděle 31. března – na Horním náměstí se uskuteční historický jarmark. „Chybět nebudou jarmareční krámky, ukázka dobových řemesel, vystoupení muzikantů a tanečníků, jarní dekorace, velikonoční pochutiny nebo historický šerm,“ uzavřel nabídku ředitel Kulturních a informačních služeb města Přerova Jaroslav Macíček.
Fotorámečky na náměstí