Růžová kola v Prostějově v roce 2023. Jak se na nich jezdilo?

Ilustrační foto

PROSTĚJOV – Pokud chcete v Prostějově vyrazit na sdíleném kole, můžete volit mezi koly společnosti Nextbike a od 1. března 2023 také mezi růžovými koly společnosti Rekola. Jak se ve městě loni jezdilo na růžových kolech? S více než 5 300 registrovanými uživateli a 131 498 výpůjčkami se kola bez přehánění stala součástí prostějovské městské dopravy.

Nejaktivnějším dnem v roce 2023 byl přitom pátek 15. září. Rekola zaznamenala rekordní počet jízd a to 954. V pátek se celkově půjčovalo nejvíce kol, oproti tomu nejméně v neděli. Ranní špička se koncentruje mezi 07:00 a 08:00 hodinami, zatímco odpolední připadá na čas mezi 14:00 a 15:00 hodinami. „Vidíme, že v Prostějově lidé využívají kola primárně jako způsob dopravy a ne pro rekreaci,“ říká Vítek Ježek, zakladatel projektu. K nejoblíbenějším stanovištím patří Hlavní nádraží, Zlatá Brána, Kaufland na Olomoucké ulici, Lidl na Anenské ulici a Lázně. Během roku 2023 byla rovněž založena nová parkovací stanoviště, jako například Občerstvení u Abrahámka nebo na Plumlovské ulici. V roce 2024 budou vystaveny nové stojany, a to na Svatoplukově ulici a u Zlaté brány.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.  

O servis se postará provozovatel

„Rozmístění našich kol v ulicích Prostějova každý den sledujeme, zároveň s tím plánujeme i jejich převozy do částí města, kde v danou chvíli chybí. Při této činnosti jsme schopni některá rekola servisovat přímo na ulici, v případě vážnějších nedostatků je pak vozíme na naši servisní dílnu. Tam kolo dostane potřebnou péči, aby mohlo dále usnadňovat pohyb uživatelů ve městě,” dodává prostějovský koordinátor Radek Smítal.

Propojení s kulturou

Společnost Rekola navázala spolupráci s místními kulturními akcemi, jako jsou ZUŠ Prostějov, Noc kostelů, Festival Wolkrův Prostějov, Festival současného umění a další. V novém roce plánuje v podpoře kultury pokračovat.