Digitalizované Česko: Co vše lze již vyřídit z pohodlí domova a jak „boduje“ občanka v mobilu?

Zdroj: Pexels/olia danilevich

ČESKO – Digitalizace je heslem dnešní doby. Drtivá většina lidí (minimálně těch v produktivním věku) disponuje počítačem s internetem a chytrým mobilním telefonem. Není tedy divu, že krok s dobou se snaží držet i stát, jenž se pokouší přicházet s novými typy „služeb“ umožňujícími např. komunikaci s úřady elektronickou formou. Jak se Česku v digitalizaci daří a co vše lze již vyřídit elektronicky?

Mobilní občanka i administrativa z domova

Digitalizaci Česka, potažmo státní agendy, již rok zastřešuje Digitální a informační agentura (DIA). Ta usiluje např. o elektronické propojení úřadů, ale také o možnost občanů dostat se k řadě údajů prostřednictvím internetu. Podle Národního kontrolního úřadu je ale faktem, že s daty úřady často pracují zastarale. Stále navíc chybí komplexní propojení dat jednotlivých instituci.

Aktuálně se poměrně velké popularitě těší možnost využití digitálního občanského průkazu. Mobilní aplikaci e-doklady lze stahovat od konce ledna a již ji využívá více jak 330 tisíc občanů. Využití e-občansky ve státní správě ale „nabíhá“ postupně. Elektronické občanské průkazy tak aktuálně akceptují jen některé úřady, od prvního dubna také policie v rámci silniční kontroly. Stejně tak s e-občankami již aktivně pracují některé soukromé firmy. Např. v bankách a na poště ale zatím možnost prokázat totožnost e-občankou stále není (tento krok je plánován na příští rok).

Portál občana a datové schránky

Od poloviny dubna by měl být z mobilních telefonů zpřístupněn Portál občana, jenž zastřešuje elektronické služby státu. Služby Portálu občana přitom mají již přes 1 200 000 registrovaných uživatelů, kteří je využívají např. k náhledu do bodového konta řidičů nebo k náhledům do mnoha rejstříků. Více jak 430 tisíc z těchto uživatelů má se systémem navíc propojenou datovou schránku. Těch je v Česku již více jak 4,2 milionu. V tomto případě je ale nutné dodat, že datové schránky zřídil stát povinně všem živnostníkům – a na 400 tisíc z nich tuto schránku zatím vůbec neotevřelo. Přitom dle odborných odhadů je v každé druhé z těchto neotevřených schránek sdělení od finančního úřadu či exekutora.

Další (digitální) plány

Do konce roku DIA plánuje zpřístupnit tzv. digitální plnou moc – tedy tzv. registr zastoupení a propojit systém získávání dat, s nimiž pracují jednotlivé úřady. Kromě toho se zabývá také problematikou digitalizace ve zdravotnictví. Již nyní lze stahovat aplikaci se záznamy týkajícími se podstoupených očkování. Elektronizovaná propouštěcí zpráva nebo e-žádanka jsou v přípravě, stát je ale oproti původním plánům v tomto pozadu, což kritizují i zástupci Národního kontrolního úřadu. Dle jeho zpráv z let 2018-22 plány na elektronizaci nabírají zpoždění a stát i přes stovky vynaložených milionů neplní cíle v termínech.

A kam vlastně Česko s digitalizací směřuje? „Ideál je Dánsko nebo Finsko. Tam když člověku vzniká daňová povinnost, přijde mu zpráva s navrženými daněmi. A pokud se v pracovním životě člověka nic významně nezměnilo, jsou mu daně vypočítány automaticky. To je sen, kam bychom se chtěli dostat,“ přiblížil svou představu vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).