Za pomoci umělé inteligence obrali seniora o více než milion

Ilustrační foto

OLOMOUC – Na olomoucké kriminalisty se včera obrátil 72letý muž, který uvěřil reklamě, ta však byla pravděpodobně zmanipulovaná pomocí umělé inteligence. Díky tomu ho podvodníci obrali o více než milion korun.

Muž policistům řekl, že koncem ledna letošního roku zahlédl na sociální síti reklamu, na které mluvil známý český politik a nabádal k investicím prostřednictvím jedné investiční platformy. Jelikož reklama vypadala věrohodně, tak neváhal, a klikl na odkaz, který ho přesměroval na formulář, kde zadal svoje telefonní číslo. Poté ho telefonicky kontaktoval muž s východoevropských přízvukem a přesvědčil ho k poslání registračního vkladu. Do počítače si pak na jeho pokyn nainstaloval program AnyDesk, o kterém si však myslel, že přes něj spolu budou komunikovat. Ve skutečnosti se však jedná o program, který umožňuje vzdálený přístup k počítači. Jakmile si poškozený nainstaloval tento program, neznámý muž jej nasměroval k přihlášení do internetového bankovnictví. Jelikož poškozený nepojal žádné podezření, stále pokračoval podle instrukcí pachatele, čímž mu tak nevědomky umožnil přístup do svého internetového bankovnictví,“ vysvětlila policejní mluvčí Ivana Skoupilová.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.  

Senior si poté všiml převodu větších částek ze svých účtů a chtěl vědět, co to má znamenat. Pachatel byl ale pohotový a přesvědčil ho, že se jedná právě o ty investice. Důvěřivému seniorovi se začali ozývat i další muži, kteří ho neustále nabádali k dalším a dalším investicím. Jelikož po něm neustále chtěli další peníze, začal mít pocit, že se stal obětí podvodníků a obrátil se na policii. Neznámí pachatelé tak v průběhu tří měsíců od začátku letošního roku připravili důvěřivého muže o více než 1 milion korun,“ dodala Skoupilová. V případě dopadení hrozí podvodníkům až osm let za mřížemi.

Umělá inteligence v nesprávných rukou dokáže snadno oklamat

V tomto případě byl muž podle policie pravděpodobně oklamán takzvaným deepfake videem, které není reálné a vzniká za pomocí umělé inteligence. Toto video mělo nalákat co nejvíce důvěřivých lidí, kteří chtějí zhodnotit své peníze. Policie v této souvislosti apeluje na občany, aby si nikdy neinstalovali do počítače nebo telefonu jakékoliv programy a aplikace na žádost neznámé osoby, a aby si vždy důkladně ověřovali pravost informací.