Navštivte nepřístupný vojenský újezd Libavá

Ilustrační foto z minulého ročníku

OLOMOUCKO – Jen jednou za rok na několik hodin se veřejnost může podívat do jinak celoročně nepřístupného vojenského prostoru Libavá na Olomoucku. Letošní už 30. ročník oblíbené akce Bílý kámen® se uskuteční ve svém tradičním termínu na státní svátek ve středu 1. května od 7 do 16 hodin.

Cykloturistická akce Bílý kámen® umožňuje cyklistům, koloběžkářům, ale i pěším turistům poznání zajímavých míst jinak celoročně uzavřeného vojenského prostoru Libavá. Letos se můžou účastníci akce těšit na pár novinek. Tou první jsou další dvě exkluzivní trasy na území Vojenského újezdu Libavá. První trasa vede z Luboměře pod Strážnou do Zigartic (směr Libavá) a pomůže tak cyklistům zkrátit dlouhou okružní cestu. Druhá trasa vede po asfaltové silnici krásným údolím podél řeky Odry ze Starých Oldřůvek k historickému mostu u Barnova. Kvůli tomu bude přesunuto také vstupní stanoviště z Nových Oldřůvek do Starých Oldřůvek.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.  

„Cyklolanovka“ pro méně zdatné cyklisty a turisty

„Druhou novinkou pro letošní 30. ročník je takzvaná „cyklolanovka“. Jedná se o autobus s přívěsem pro kola, který bude jezdit podle předem daného jízdního řádu a pomůže tak méně zdatným cyklistům i turistům zdolat ty největší kopce,“ přiblížil za organizační štáb akce Kristián Heřman. Na jízdu cyklolanovkou bude třeba mít rezervované místo. Jízdní řád a informace jsou zveřejněny na webu akce. Autobus je vypraven za podpory Olomouckého kraje.

Dětem zpříjemní dlouhou cestu soutěž, dospělým občerstvení a hudební program

Pro nejmenší účastníky pořadatelé připravují na cestě z Mrskles k Bílému kameni dětskou soutěž, která dětem zpříjemní dlouhé stoupání. Hrací karty půjde vyzvednout na vstupním stanovišti v Mrsklesích.

Nově se u hasičské zbrojnice v Hlubočkách účastníci můžou těšit na občerstvení. K dispozici bude i možnost servisu kol a první pomoc. Od loňského roku je povoleno občerstvení i na území vojenského újezdu – z nařízení Armády ČR však bude zakázán prodej alkoholických nápojů.

Pro milovníky country, folk a bluegrass bude v průběhu dne na náměstí v Městě Libavá hrát velkobystřická kapela MS Band.

Pořadatelé již mají také přislíbeny posilové vlakové spoje Českých drah na linkách Olomouc – Moravský Beroun a Ostrava – Budišov nad Budišovkou.

Mapa Bílý Kámen