Vatry při pálení čarodějnic byste měli předem oznámit hasičům

Ilustrační foto Pixabay

OLOMOUCKÝ KRAJ – Tradiční filipojakubská noc je za dveřmi. Velké společenské akce, které jsou spojené se zakládáním robustních vater pro pálení čarodějnic, se na mnohých místech v kraji budou konat již o tomto víkendu. Hasiči proto připravili pár základních pravidel, aby se příjemné setkání u ohně neproměnilo v drama.

Březen a duben jsou měsíce, kdy podle statistik hasičů jejich jednotky vyrážejí k požárům v přírodním prostředí nejčastěji. Pravidla v tabulce byste měli dodržovat nejen při organizaci hromadné akce, ale i při rodinném setkání u ohniště na vlastní zahradě. „Pokud máte v plánu zakládat na Čarodějnice oheň, oznamte nám akci předem. Právnické a podnikající fyzické osoby musejí pálení na volném prostranství hlásit na základě zákona, ostatním organizátorům ohlášení předem doporučujeme,“ upozornila krajská mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na síti X, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.  

Oznámení přes aplikaci

Pro oznámení můžete využít jednoduchou aplikaci. Ohlášení pomůže předejít planým výjezdům hasičů a naopak, pokud je to nutné, urychlí zásah jednotek.

Hrozí tučná pokuta

Podle zákona o požární ochraně si všichni musí počínat tak, aby nedošlo ke vzniku požáru. Pokud nedodržíte zásady požární bezpečnosti při zakládání otevřeného ohně, můžete dostat pokutu až do výše 20 tisíc korun. Pokud svým jednáním navíc způsobíte požár, může se sankce vyhoupnout až na 25 tisíc korun.