Města a obce v kraji připomenou konec druhé světové války

Památníku osvobození Rudou armádou v Čechových sadech v Olomouci, foto Wiki Commons, Jan Jeništa

OLOMOUCKÝ KRAJ – Zítřejší Den vítězství připomíná 79. výročí osvobození naší vlasti od nacistů a konec druhé světové války. Pietní vzpomínkové akce proběhnou v některých městech a obcích už dnes, někde se  uskuteční zítra. Přinášíme vám přehled zítřejších pietních aktů v okresních městech našeho kraje.

V Olomouci si zástupci města připomenou toto významné výročí ve středu 8. května v 9:00 hodin u Památníku obětem světových válek v Olomouci – Řepčíně, v 10:00 hodin u Památníku obětem 2. světové války na Ústředním hřbitově v Olomouci – Neředíně a v 11:00 hodin u Památníku osvobození Rudou armádou v Čechových sadech. Na posledním jmenované místě proběhne akt bez proslovů. Pietní akty pořádá město ve spolupráci se správou vojenské posádky Olomouc, 153. ženijním praporem  Olomouc – Chválkovice a Vojenskou hudbou Olomouc.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na síti X, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.  

Oslavy v Přerově ve velkém stylu

Také v Přerově se konají oslavy Dne vítězství ve středu 8. května. Tichá vzpomínka začne v 9.45 hodin u Pomníku padlých letců na třídě generála Janouška, v 10 hodin budou položeny květiny u památníku v blízkosti bývalých kasáren v Želatovské ulici, v 10.15 hodin se vzpomínka bude konat u Pomníku obětem druhé světové války, který se nachází v Kabelíkově ulici před Meoptou. V 10.30 hodin se pak delegace pokloní památce obětí na městském hřbitově. Posledním vzpomínkovým místem bude v 11 hodin pomník před školou v Želatovské ulici, kde promluví primátor města Petr Vrána a zazní česká státní hymna.

Poté je tu až do druhé hodiny odpolední připraven program pro dospělé i děti. „Představí se tu Policie ČR, Hasičský záchranný sbor se svými ukázkami, Vojenský veterán klub Sedmizubec Boskovice, Sbor dobrovolných hasičů Přerov, IRON CAVALRY LE MC – policejní motoklub a chybět nebude ani ukázka kabrioletů. K dobré pohodě zahraje Moravská Veselka, program pro děti i dospělé zajistí Středisko volného času Atlas a Bios i Městské informační centrum. Až do konce programu, tedy do druhé hodiny odpolední, bude pro návštěvníky zajištěno také občerstvení,“ zve k oslavám veřejnost ředitel Kulturních a informačních služeb města Přerova Jaroslav Macíček.

Pietní akce v Jeseníku

Město Jeseník pořádá 8. května u příležitosti Dne vítězství pietní akci za účasti představitelů města. V 9.00 hodin se uskuteční pieta u pomníku Obětem válek na hřbitově v Husově ulici. Poté zástupci radnice položí kytice na hrob rudoarmějců, českého vojáka Jana Krejčího a k pamětní desce kapitána Rudé armády M. M. Fedorčenka.

Na Šumpersku proběhla vzpomínková akce u pomníku obětí fašismu u Bratrušovské střelnice dnes v 9:30 hodin a dnes v 10 hodin se konal také pietní akt na Městském hřbitově v Prostějově u památníku obětí druhé světové války, československých letců a Sokolů.