Horská dráha poprvé v Olomouci

Fotografie z premiéry v pražském kině BIO OKO

OLOMOUC – V úterý 21. května bude mít v Olomouci premiéru unikátní dokumentární film Horská dráha. Film pojednává o lidech, kterým do života vstoupila hraniční porucha osobnosti (HPO). Režisér tohoto filmu Jonáš Motyčka sám trpí touto diagnózou a rád by takto přispěl k tomu, aby společnost na tyto lidi nehleděla přes prsty.

Unikátní dokumentární film Jonáše Motyčky Horská dráha pojednává o lidech, kterým do  života vstoupila hraniční porucha osobnosti (HPO). „Horská dráha je unikátní dílo, které si dává za  cíl destigmatizaci duševních onemocnění – nic podobného v České republice ještě nevzniklo“ tvrdí  režisér Jonáš, který sám trpí diagnózou HPO a ve snímku má navíc roli průvodce čtyřmi příběhy.  Rebeka, Taisa a Kuba – tři jména mladých lidí, kteří byli nuceni přizpůsobit život své diágnóze,  doplňuje příběh Martiny, která jako čtvrtý aktér filmu vstupuje do děje jako člověk jejíž osud je  spojený s hraniční poruchou jinak. Martina totiž reprezentuje skupinu blízkých – její dcera si kvůli  této diagnóze sáhla na život. „Ve filmu skrze rozhovory a zdokumentování jejich prostředí  přiblížíme, jaké to je mít život protkaný touto nemocí – zároveň chceme dát naději, že bojovat se s  HPO vyplatí.“ uzavírá Jonáš.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na síti X, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.  

Film debutoval loni v září v beznadějně vyprodaném pražském kině BIO OKO, záhy tvůrci odstartovali tour po celé České republice. Již byli v Ostravě, Kadani, Hradci Králové, Opavě, Brně, Liberci, Plzni a Českých Budějovicích, chystají se ještě do Bratislavy a do Brna. V úterý 21.května zavítají do Olomouce, film bude mít premiéru v kině Metropol. Premiéra proběhne za osobní účasti režiséra, po skončení filmu bude následovat 60 minutová beseda. Pod článkem najdete upoutávku na film.