V Přerově vymění skoro 400 svítidel veřejného osvětlení, nová světla městu přinesou energetickou úsporu

Stožár veřejného osvětlení na Kozlovské, foto Magistrát města Přerova

PŘEROV – 391 nových svítidel, 9 regulátorů napětí a 11 rozvaděčů veřejného osvětlení. Přerov plánuje ve druhé polovině letošního roku výměnu části svítidel veřejného osvětlení.

Nová LED světla mají městu přinést energetickou úsporu a snížit světelný smog. V ulicích Přerova je okolo šesti tisíc svítidel, všechna by měla postupně projít obměnou. V první fázi budou vyměněny svítidla v ulicích Želatovská, Dvořákova, třída 17. listopadu, bří Hovůrkových, U Tenisu, Kozlovská a Bayerova.  „LED světla mají přinést úsporu – jejich spotřeba se pohybuje od 20 do 60 wattů, navíc budou opatřena stmívači, takže třeba v pozdějších nočních hodinách mohou svítit jen na – dejme tomu – třicet procent,“ popsal náměstek přerovského primátora Vladimír Lichnovský.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na síti X, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.  

Kolik to bude stát

Výměna by podle rozpočtovaných nákladů měla přijít na 13 a půl milionu korun včetně DPH, na realizaci akce je počítáno s dotací z Národního plánu obnovy. Výše dotace je 30 korun na jednu ušetřenou kilowatthodinu elektrické energie ročně. „Je velká naděje, že dotaci získáme, pro město naší velikosti může činit až 10 milionů korun,“ upřesnil náměstek Lichnovský. Záměr radních zadat veřejnou zakázku budou ještě schvalovat zastupitelé.

Výměna bude pokračovat

V dalších letech by měly přijít na řadu také další přerovské lokality – a město bude opět žádat o dotaci. „V příštích etapách bude celý záměr složitější, protože se budou pořizovat například i nové stožáry a svorkovnice,“ doplnila vedoucí odboru investic přerovského magistrátu Ivana Pinkasová. Zakázku ovšem nepovedou úředníci města, ale externí administrátor – olomoucká společnost Timoris Projekt.