Koncerty, prezentace sociálních služeb a volnočasovek. To přinese Den pro rodinu v Olomouci

Lustrační foto Jan Andreáš

OLOMOUC – Mezinárodní den rodiny připadá na středu 15. května a město Olomouc na tento den připravilo program pro všechny generace. Na Horním náměstí se budou prezentovat poskytovatelé sociálních služeb a volnočasových aktivit. Na pódiu se od 10 do 18 hodin vystřídá pestrá paleta hudebních a tanečních vystoupení.

Mezinárodní den rodiny si město připomíná každoročně, letošní akce ale bude oproti předchozím ročníkům větší a program pestřejší. Nejsou to jen rodiče a děti, ale také babičky a dědové, z nichž mnozí potřebují nějakou radu nebo formu pomoci. Proto letos oslavu rodin propojujeme také s prezentací poskytovatelů sociálních služeb,“ vysvětlila náměstkyně olomouckého primátora Kateřina Dobrozemská. „Chceme lidem vysvětlit, co všechno sociální služba je, a co obnáší. Někdo potřebuje informace o tom, kam zajít do kroužku, někdo shání doučování a jiný se třeba  potřebuje ujistit, že jeho vnuk netráví u počítače moc času. To všechno jsou služby, o kterých by měli rodiče a prarodiče vědět dříve, než je začnou potřebovat,“ objasnila náměstkyně.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na síti X, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.  

Pestrý program na pódiu

Na pódiu se během středy vystřídá řada účinkujících. Kulturní program zajistí Cirkus LeVitare, Hudební Institut, Divadlo pro děti eMILLIon či dětské hudební a taneční skupiny, na návštěvníky čekají ale i edukační vystoupení poskytovatelů sociálních služeb, takže se dozvědí, jak se chovat k nevidomému s vodicím psem a podobně. Program vyvrcholí v 17 hodin, kdy začne koncert Ústřední vojenské hudby Praha, společně se sólisty Radkou Fišarovou, Martinem Chodúrem, Kateřinou Dabrowskou či Bronislavem Pawlowskim.

Nabídka poskytovatelů sociálních služeb

V rámci veletrhu sociálních služeb se budou prezentovat na čtyři desítky jejich poskytovatelů. Mezi nimi například organizace Člověk v tísni, Charita Olomouc, Společnost pro ranou péči, Sociální služby pro seniory, Spolek Trend vozíčkářů, Středisko sociální prevence, Tyfloservis, Poradna pro ženy a dívky, Rodinné centrum Heřmánek, Centrum pro rodinu a děti a mnoho dalších. „Téměř každý z poskytovatelů připravil zajímavé nebo hravé ukázky ze své činnosti. V průběhu celého dne si budou moci zájemci u stánků vyzkoušet například chůzí s bílou holí překážkovou dráhou, jízdu na mechanickém vozíku, tandemovém kole a handbiku, manipulaci s figurínou či kompenzační pomůcky pro osoby se zdravotním postižením a seniory,“ vyjmenovala Dagmar Prachniarová z Odboru sociálních věcí olomouckého magistrátu, který rovněž představí některé ze svých náplní práce.

Dílny pro děti, hasiči i strážníci

Nabídku volnočasových aktivit představí řada institucí, které ve městě působí. „U stánku Centra Semafor bude možnost si vyzkoušet jízdu na tříkolkách či odrážedlech, svůj program a aktivity představí také Knihovna města Olomouce, Vlastivědné muzeum Olomouc, Pevnost poznání, Dům dětí a mládeže či Univerzita Palackého. Chybět nebude ani nabídka Informačního centra Olomouc, nebo Olopoint,“ vyjmenovala za organizátory vedoucí oddělení cestovního ruchu a informačního centra Lucie Bartovská.

U jednotlivých stánků se budou prezentovat také hasiči, městští strážníci či Armáda ČR. Děti jistě ocení ohrádku se zvířaty ze zoo Olomouc, dospělí pak některou z odpočinkových zón. Dopoledne nabídne soutěže pro žáky základních škol, ale doprovodný program bude cílit také na seniory a rodiny s dětmi. Na Horním náměstí budou po celou dobu akce k dispozici také stánky s občerstvením.