Možná máte doma neplatné bankovky, ani o tom nevíte. Na jejich výměnu zbývá již jen pár dní

Platné bankovky – široký proužek, r. 2008 a 2009. Foto: Rýdlová J.

V roce 2022 skončila platnost starších bankovek z let 1995 až 1999. Možnost vyměnit tyto bankovky za platné máte stále, brzy však skončí. Dokdy máte tuto šanci a o jaké bankovky se jedná? Přijdete o peníze, když to nestihnete?

Rozhodující datum

Dne 30. června 2022 skončila platnost starších vzorů bankovek nominálních hodnot 100 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1000 Kč a 2000 Kč z let 1995 až 1999. Až do 30. června 2024 bude možné tyto neplatné bankovky vyměnit na pokladnách všech úvěrových institucí (např. banky a jejich pobočky, spořitelní a úvěrová družstva) provádějících pokladní operace a současně také na všech sedmi územních zastoupeních ČNB (Praha, Brno, Hradec Králové, Ostrava, České Budějovice, Plzeň, Ústí nad Labem).

Když to nestihnete

Od 1. července 2024 bude výměna probíhat pouze na pokladnách ČNB, a to po neomezenou dobu. Takže pokud nestihnete vyměnit neplatné bankovky do 30. června 2024, nepřijdete o ně. Vymění vám je i po tomto datu, avšak již pouze na pokladnách ČNB, takže musíte zpravidla počítat s náklady na cestování a časem navíc.

Jak bankovky rozeznat

Neplatné starší vzory bankovek jsou od těch, které nadále zůstávají v oběhu, nejsnáze rozpoznatelné šířkou ochranného proužku – ochranného prvku, který vertikálně protíná bankovku. Tento proužek je u neplatných bankovek úzký a jeho barva se při naklopení nemění, zatímco nejnovější vzory bankovek mají proužek širší, jenž při naklopení mění barvu z hnědofialové na zelenou. Jednotlivé vzory od sebe dále odlišuje letopočet vyobrazený na lícní straně bankovky a některé další ochranné prvky.

Stará pětitisícovka

V souvislosti s tématem ukončení platnosti některých bankovek upozorňujeme, že bankovka v nominální hodnotě 5 000 Kč z roku 1999, která má rovněž úzký stříbřitý proužek, je nadále platná. Obchodníci jsou proto ze zákona povinni ji při platbách za zboží a služby od zákazníků přijímat. Nemusíte si s ní tedy dělat starosti a vyřazovat ji ze své peněženky.