Zelenou oázu najdete v botanické zahradě přírodovědecké fakulty v Olomouci

Letos otevřená budova s přednáškovým sálem a zimní zahradou, foto Ota Blahoušek

OLOMOUC – Úlevu v horkých letních dnech můžete najít nejen na horách a na koupalištích, ale i v botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Schovat se tu můžete pod vzrostlými stromy nebo můžete obdivovat květinu, která kvete pouze několik hodin během rána a dopoledne. Otevřeno tu mají každý pracovní den od 8:00 do 18:00 hodin.

V botanické zahradě přírodovědecké fakulty v Olomouci se můžete schovat pod vzrostlými jerlíny, ořechovci či ořešáky. „Tvrdí se, že ořešák královský umí vytvořit velmi přívětivé klima a stín jeho listů patří k těm nejpříjemnějším. Před slunečními paprsky je možné se schovat rovněž v přednáškovém sále Josefa Otruby, kde je až do konce srpna nainstalována výstava výtvarných pracích studentů Slovanského gymnázia Olomouc, kteří různými technikami ztvárnili své představy o rostlinách, botanice a propojení našich dvou institucí,“ prozradil vedoucí botanické zahrady Václav Dvořák.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na síti X, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.  

Model koryta řeky Moravy potěší hlavně děti

V botanické zahradě je také jezírko, jehož hladina je nyní zarostlá drobnou, ale listy nápadnou rostlinou – závitkou mnohokořennou. Z jezera můžete napájet model koryta řeky Moravy, který ukazuje přirozeně meandrující tok řeky vedoucí přes Litovelské Pomoraví. „Jeden z posledních hravě edukačních prvků patří k novinkám v zahradě a stal se zejména mezi dětmi velmi populární,“ podotkl Václav Dvořák.

Rostlina, která kvete jen několik hodin denně

„Kdybych měl návštěvníkům dát tip na nejzajímavější rostliny, které v botanické právě kvetou, doporučil bych navštívit zahradu v ranních hodinách. Po rozbřesku totiž mohou vidět kvést v české přírodě velmi vzácný ibišek trojdílný. Tato drobná kytka s nápadně velkým květem totiž kvete pouze několik hodin během rána a dopoledne. Z dalších rostlin to je třeba exotický kajeput třezalkolistý, ze kterého se vyrábí známý tea tree olej,“ dodal Václav Dvořák.

Květ ibišku trojdílného, foto Václav Dvořák