Více strážníků i asistentů prevence kriminality. Ve Šternberku by mělo být bezpečněji

Fotografie z veřejného setkání 10. října, autor Městský úřad Šternberk

ŠTERNBERK -Ve čtvrtek 10. října se ve velkém sále kulturního domu ve Šternberku uskutečnilo již druhé veřejné setkání k otázkám bezpečnosti ve městě. To bylo svoláno kvůli nárůstu počtu incidentů během letního období, při nichž malá skupina problémových mladistvých napadala a ohrožovala své vrstevníky.

„Přestože se situace od prázdninových incidentů zdá být klidnější a platí, že napětí ve městě způsobuje stále jen malá skupina delikventů, nechceme cokoliv podcenit a plníme to, co jsme občanům slíbili,“ zhodnotil situaci starosta města Stanislav Orság. Městu se od posledního veřejného setkání podařilo mimo jiné rozšířit řady městských strážníků i asistentů prevence kriminality. Nově budou v terénu působit dva strážníci a tři asistenti prevence kriminality z řad romské komunity. Město si od jejich zapojení slibuje nejen zvýšený dohled nad veřejným pořádkem, ale i zlepšení komunikace mezi majoritní společností a romskou menšinou.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Sledujte nás na síti X, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.  

Romská rada

K lepší komunikaci a klidnějšímu soužití by měla přispět i nově zřízená romská rada. „Bez dialogu nevyřešíme vůbec nic,“ říká k věci Libor Šamšula, šéf městské policie. „I v romské komunitě je řada občanů, kteří cítí strach a obavy, rádi by přispěli k vyšší bezpečnosti ve městě a zlepšení vztahů mezi majoritní společností a Romy. Právě s nimi chceme dlouhodobě spolupracovat,“ doplnil Šamšula.

Jednání se zástupci státních orgánů

Kromě rychlých opatření vedení města a městské policie pracuje i na těch dlouhodobých – mezi ně patří například snaha spojovat se s dalšími městy a jednat o problematice násilí dětí a mladistvých na státní úrovni. Jednání se zástupci ministerstev, samospráv a vládní zmocněnkyní pro lidská práva je naplánováno již na 6. listopadu. Města na něm chtějí otevřít nejen problematiku prevence a represe, ale i legislativní otázky – například snížení trestní odpovědnosti mladistvých. „Máme pocit, že spousta mladých delikventů se cítí naprosto beztrestně. To chceme změnit,“ vysvětluje starosta Šternberka Stanislav Orság.

Nové oddělení policie

Ředitel Územního odboru Policie ČR Olomouc Richard Jílek se setkání také zúčastnil a informoval, že od 1. ledna vznikne v Olomouci nové oddělení, jehož policisté se budou věnovat bez zbytečné administrativní zátěže pouze hlídkové činnosti a kontrole veřejného pořádku.

Zástupce policejního prezidia Dalibor Horský na závěr občany seznámil s možnostmi ochrany oznamovatelů protiprávního jednání, například s možností oznamovat anonymně. „Policie je tu proto, aby chránila nejen oběti, ale i svědky a oznamovatele trestné činnosti. Vím, že je někdy náročné sebrat odvahu a vytočit tísňovou linku, ale prosím všechny, ať jsou důslední a volají nám. Spolupráce veřejnosti s Policií ČR je základem bezpečné společnosti,“ řekl Horský.

Dohled u základních škol v době konce vyučování

Z diskuse s občany vzešla nejen řada dotazů, ale též konkrétních podnětů – například požadavek na zvýšený dohled u základních škol v době konce vyučování. Tomu vedení města vyšlo vstříc a již teď tak bude posílena hlídková činnost městské policie a asistentů prevence kriminality mezi 13. a 15. hodinou u šternberských základních škol.