Premiér Fiala tvrdí, že Česko digitalizuje lépe než Německo. Co plánuje na příští rok?

Zdroj: Pexels/Anastasia Shuraeva

ČESKO – Je-li řeč o digitalizaci, mnoho lidí nepochybně napadne poměrně zpackaná digitalizace stavebního řízení. A řada dalších digitalizačních procesů, které provázel nespočet „porodních bolestí“. I když Česko aktuálně skutečně disponuje množství projektů, které by měly občanům usnadnit komunikaci s úřady, ne vždy vše funguje tak, jak má (a své by mohli vyprávět např. uživatelé aplikace Jenda). Přesto předseda vlády Petr Fiala (ODS) opět volí silná slova. Na tiskové konferenci ohledně plánů na rok 2025 tak prohlašoval, že Česko je v digitalizaci napřed např. i ve srovnání s Německem… Ministři zároveň prezentovali své (digitalizační) úspěchy a představili, co na rok 2025 připravují.

Všechno se skvěle daří!

Má-li někdo pocit, že v naší zemi ne vždy vše funguje, jak by mělo, evidentně se plete. Tedy, minimálně jde-li o digitalizaci. „Často se srovnáváme s jinými zeměmi, třeba s Německem. Ale konkrétně v digitalizaci se ukazuje, že digitalizujeme mnohem lépe. A příští rok v tom budeme pokračovat,“ zahájil brífink premiér, aby záhy shrnul celou řadu příkladů zdařilé digitalizace. Faktem je, že mnoho agend – od těch z gesce ministerstva práce a sociálních věcí přes ty spadající pod ministerstvo vnitra až po ty, které má na starost resort dopravy – by opravdu již mělo být možné vyřizovat online a bez osobní návštěvy úřadu.

Jak premiér oznámil, i v příštím roce bude digitalizace pokračovat, a to nejen napříč již zmíněnými resorty. Ministerstvo financí by mělo spustit nové formulářové rozhraní samoobslužného portálu, ministerstvo vnitra by mělo uvést do plného provozu nový e-portál. Stejně tak ministerstvo dopravy bude dále rozšiřovat své programy. V oblasti zdravotnictví by měl být spuštěn také nový Portál pacienta a lékaře, který by měl zajistit efektivnější distribuci dat. „Vše má společný cíl – chceme usnadnit lidem život, chceme šetřit jejich čas, peníze. Jsme v tom úspěšní, děláme to rychle a v rozsahu, který mi umožňuje říct, že jsme lepší než sousední Německo,“ uzavřel Fiala.

Česká digitální budoucnost

Podle slov Mariana Jurečky (KDU-ČSL) pak rok 2025 přinese takové množství změn a posunů vpřed, že např. Česká správa sociálního zabezpečení již bude digitalizovaná plně a agenda MPSV z 95 %. Naprostou většinu úkonů tak již lidé budou moci vyřizovat elektronicky a z pohodlí domova. „Letošní a příští rok budou obdobím, kdy konkrétní dopady digitalizace v pozitivním slova smyslu již budou moci občané, firmy i organizace naplno využívat. V naprosté většině agend občané či firmy vůbec na žádný úřad nebudou muset jít osobně,“ shrnul.

Na snahu zjednodušovat občanům život pak poukázal i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). „Z digitalizace se občas stává strašák nebo vyprázdněný pojem. Zaměřili jsme se na to, aby digitalizace jako taková přinášela lidem, co čekají – zjednodušení, lepší přistup ke státu z pohodlí domova a příp. i zjednodušení správních postupů,“ uvedl. Dodal, že od února příštího roku by měl být do ostrého provozu uveden Portál ministerstva vnitra. Ten obsáhne celkem 114 služeb (např. ohlášení ztráty dokumentů, hlášení narození dítěte, náhradu majetkové škody ad.) z agendy spadající pod ministerstvo vnitra, jež bude možné vyřizovat z domu. Resort navíc plánuje postupně online služby ještě rozšiřovat. Obdobně hodlá postupovat také ministerstvo dopravy, zdravotnictví ad.