ČESKO – Papír snese mnoho a totéž by bylo možné říct také o předvolebních slibech. Jedním z těch, které vláda začlenila také do svého programového prohlášení, bylo i automatické zvyšování slevy na poplatníka (potažmo jeho každoroční valorizace). Nyní ale vládní představitelé couvají – dle jejich slov na realizaci takového kroku nejenže již není čas, ale ve státní kase nejsou peníze…
Sleva na poplatníka a její dopady
Možnost čerpat základní daňovou slevu na poplatníka mají zaměstnanci, živnostníci, ale třeba i pracující důchodci. Sleva se tak konkrétně týká cca 5 milionů lidí. Částku ve výši 2 570 si každý měsíc může odečíst z daní každý, kdo vydělává alespoň 17 150 korun hrubého. Zatímco např. důchody se ale každým rokem valorizují, o daňové slevě to neplatí – navzdory vysoké inflaci v posledních letech tedy k jejímu růstu nedošlo již tři roky. Naposledy bylo totiž zvýšení daňové slevy na poplatníka projednáváno v roce 2020. Poslanci tehdy rozhodli o jejím zvýšení od roku 2021 o 250 Kč měsíčně. K témuž došlo také v roce 2022. Od té doby ale nejenže rostou průměrné mzdy, ale i inflace – a lze tak říct, že daň, kterou lidé odvádějí, tak roste také. To nejvíce dopadá na ty zaměstnance a živnostníky s nižšími příjmy. Právě to je argument těch, kteří by rádi vládní závazek naplnili – a zavedli valorizaci základní slevy na poplatníka. Politická shoda na tomto tématu ale nepanuje.
Peníze nejsou
Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) si stát v době vysokého rozpočtového schodku takové opatření, které by vedlo k jeho dalšímu navýšení o miliardy ročně, nemůže dovolit. Navíc dle jeho slov není na změny už dost času. „My jsme to prohlášení psali v období, kdy jsme nevěděli, jaké přijdou vnější šoky, které měly negativní dopad na českou ekonomiku – včetně vysoké inflace a vysokých cen energií. Teď pro realizaci není prostor,“ shrnul. Faktem přitom je, že základní sleva na poplatníka je pro stát skutečně významnou položkou. Zaměstnancům a podnikatelům díky ní ročně zůstává na 160 mld. korun. Proto je zvyšování této slevy opravdu poměrně finančně náročné – poslední zvyšování v r. 2022 znamenalo 12mld. výdaj.
Za Stanjurou pak stojí předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Neslibovali jsme, že budeme 150 miliardami sanovat energetickou krizi nejen českým domácnostem, ale i průmyslu, a museli jsme tak učinit,“ bránila se nařčení z neplnění předvolebních slibů. Zdrženlivé je v tomto případě také hnutí ANO. To si je toho, že by zvýšení slevy na poplatníka znamenalo další mnohamiliardový výpadek ze zadluženého státního rozpočtu, vědomo. Místopředsedkyně hnutí Alena Schillerová v dané souvislosti řekla, že pokud by se ANO vrátilo k moci, nepřistoupilo by okamžitě ani ke snižování daní, ale spíš k jejich důkladnému výběru
To, že se výše základní slevy na poplatníka již po tři roky nezměnila, naopak kritizují Piráti a také opoziční hnutí SPD. Stejně také lidovci a hnutí STAN stojí ještě o to, aby byl slib naplněn. Jejich političtí představitelé ale zároveň připouštějí, že na jeho prosazení nemají dostatečnou politickou sílu. Zdá se tedy, že ke změně v této daňové úlevě minimálně v rámci tohoto volebního období již nedojde.