
Mnoho zaměstnanců si přivydělává, aby ustálo zvyšující se životní náklady. Klasickou formou přivýdělku bývala po mnoho let dohoda o provedení práce (DPP). V loňském roce kolem ní však díky připravovaným legislativním změnám panovalo mnoho nejasností. Nepřehledná situace se týkala zejména souběhu dvou či více dohod. Jelikož nejen dohodáři, ale zároveň i jejich zaměstnavatelé neměli dlouho potřebné informace, někteří z nich byli okolnostmi dotlačeni k ukončení dohod, případně zakládání živností. Letos už je naštěstí ve změnách jasno, takže dohodáři konečně ví, na čem jsou a s čím mohou počítat.
Co zrušila lednová novela
Od 1. ledna 2025 nabyla účinnosti novela zákona o nemocenském pojištění. Touto novelou se ruší celá zamýšlená právní úprava režimu tzv. oznámené (neboli registrované) dohody. O co se vlastně původně mělo jednat?
Pokud by si zaměstnanec vydělal na jednu DPP do 25 % z průměrné mzdy (v r. 2024 se jednalo o 10 000 Kč), pak dohoda nezavazovala k nutnosti účastnit se nemocenského pojištění a neodvádělo se pojistné. Pokud by však měl zaměstnanec v daném měsíci ještě někde další DPP, mohl by si na ni vydělat už jen 4 000 Kč. Pokud by sumu přesáhl, musel by již ČSSZ odvádět pojistné.
Tato legislativní změna nakonec schválena nebyla, protože se ukázalo, že by vedla k vyšší administrativní zátěži na všech frontách, ale větší objem finančních prostředků by stejně nepřinesla.
Příjmy u různých zaměstnavatelů se sčítat nebudou
Dosavadní podmínky pro zaměstnance na DPP, které se týkají sčítání příjmů u různých zaměstnavatelů, se nakonec nemění. Platí i nadále, že pro účely nemocenského a důchodového pojištění se příjmy z DPP, které má zaměstnanec uzavřené u různých zaměstnavatelů, nesčítají. V příslušném měsíci se sčítají pouze příjmy plynoucí z různých DPP u jednoho zaměstnavatele. K příjmům z DPP se nepřičítají příjmy z jiných pracovněprávních vztahů (např. pracovní poměr, dohoda o pracovní činnosti), ani kdyby je zaměstnanec uzavřel u stejného zaměstnavatele.
Změna limitů pro účast na pojištění
Od 1. 1. 2025 dochází u DPP ke změně částky rozhodné pro účast na nemocenském a důchodovém pojištění v daném kalendářním měsíci. Povinná účast na uvedeném pojištění vznikne, pokud bude zaměstnanci zúčtován započitatelný příjem aspoň ve výši 25 % průměrné mzdy (a to po zaokrouhlení na celé pětisetkoruny směrem dolů). V současnosti se konkrétně jedná o částku 11 500 Kč. Stejná hranice platí také pro účast na zdravotním pojištění.
Povinnost hlásit zaměstnance na DPP zůstává
Povinnost zaměstnavatelů, která platí od 1. 7. 2024, evidovat a elektronicky hlásit každý měsíc všechny zaměstnance, kteří pracují na DPP (pojištěných i nepojištěných), včetně výše jejich příjmu zůstává beze změny.
Příklad
Zaměstnanec v klasickém pracovním poměru pracuje u svého zaměstnavatele od ledna 2025 také na výpomoc. Na ni má uzavřenou DPP za 11 000 Kč měsíčně. Výdělek nedosahuje hranice 11 500 Kč, tudíž z něj zaměstnanec neodvádí ani sociální, ani zdravotní pojištění.
Pokud uvedený zaměstnanec uzavře se stejným zaměstnavatelem další DPP, ze které mu je měsíčně zúčtováno dalších 500 Kč, příjmy z obou DPP se sečtou, dostane se na rozhodnou částku 11 500 Kč a musí již odvádět pojistné na sociální i zdravotní zabezpečení. (Pro úplnost uveďme, že se nezohledňují příjmy z pracovního poměru, ani z DPČ.)
Pokud by stejný zaměstnanec měl uzavřenu ještě další DPP u jiného zaměstnavatele, nemá to vliv na účast na pojištění a odvod pojistného u prvního zaměstnavatele. Příjmy z DPP u různých zaměstnavatelů se pro tyto účely nesčítají, ale řeší se u každého ze zaměstnavatelů zvlášť.
Zdroj: OSSZ, VZP