Oslavte masopust na Veselém Kopci u Hlinska! Prohlédnete si spoustu masek

Masopust Zdroj: Nmvp

HLINSKO – Po dvouleté přestávce se opět můžete těšit na obvyklou masopustní obchůzku, která se uskuteční příští sobotu v prostředí muzea v přírodě na Veselém Kopci. Zahlédnete tradiční obyčej, který je od roku 2010 součástí světového kulturního dědictví UNESCO.

Masopustní obchůzku předvedou obyvatelé z obce Vortová. „V deset hodin bude před statkem z Mokré Lhoty slavnostně uděleno povolení k obchůzcetento obřad bude zopakován ještě jednou ve třináct hodin, následně průvod masek vykročí mezi jednotlivé roubené objekty. U každé roubenky masky zatancují obřadní kolečko,“ uvedla ředitelka muzea Ilona Vojancová. Prohlédnete si zblízka všechny masky, jako: laufra, ženu, turky, slaměné, rasa s kobylou, kominíky i kramáře. Také vás během své obchůzky překvapí některými žerty, ke kterým patří třeba pomazání obličeje zvláštním mazadlem.

Ve tři hodiny se masky shromáždí k závěrečnému obřadu. Přednesou masopustní testament, ve kterém se mají připomenout hříchy, jichž se dopustila maska kobyly. Masku kobyly pak obřadně porazí. Masopustní obchůzka pak skončí veselým tancem všech masek. Do čtyř hodin také můžete nahlédnout do veřejně zpřístupněných objektů nebo si zakoupit upomínkové předměty a tiskoviny.