Vysoké Mýto je v soutěži o titul Historické město roku a Památka roku

Zdroj: Pixabay

VYSOKÉ MÝTO – Město, ve kterém bydlíte, může dostat titul Historické město roku a Památka roku. Pražská brána je totiž přihlášena do soutěže a město se uchází také o cenu za nejlepší přípravu a realizaci v rámci obnovy památek v roce 2022.

„Jsme si vědomi historické hodnoty našich památek. Propagujeme je i v rámci naučné stezky a hlásíme se do soutěží Památka roku a Historické město roku,“ uvedl starosta města František Jiraský. Soutěže přispějí ke zvýšení turistického ruchu a zviditelnění památek, čímž městu zajistí větší přísun návštěvníků.

Vrcholem péče o městské památky ses stala unikátní obnova hlavního vstupního prostoru do městské památkové zóny, ve které stojí Pražská brána a sousedící Havlíčkovy sady. Pražská brána a kostel sv. Vavřince s náměstím tvoří v současnosti jeden ze tří hlavních symbolů Vysokého Mýta. Oprava Pražské brány se stala největší investicí města a jedná se o poslední opravenou památku. Její rekonstrukci se povedlo dát dohromady s úpravami Havlíčkových sadů, kam se vrátil vodní prvek. Současně se dokončila i oprava interiéru sousedícího Šemberova divadla.

Historické centrum města prošlo v současné době renesancí památek a veřejného prostoru. Přispívají k tomu i dotace z Programu regenerace, Programu záchrany architektonického dědictví a od Pardubického kraje. Obnova samotné Pražské brány stála v minulém roce jedenáct milionů korun.