Návštěva očního lékaře. Potřebujete doporučení od praktika? A můžete přijít i preventivně?

Zdroj: pxhere.com

Zrak je pro nás nejcennějším smyslem. Vnímáme jím až 80 % informací. Přesto péči o něj mnohdy podceňujeme a do ordinace očního lékaře nezavítáme celé roky. K její návštěvě nás z pravidla přiměje až nějaký akutní problém. Díky němu se pak přijde na to, že naše oči nejsou zcela v pořádku. V horším případě se ukáže, že jsme něco dokonce zanedbali.

Některé oční problémy jsou zrádné právě v tom, že zpočátku nebolí a nijak nás neomezují. Klasicky se jedná o onemocnění zvané glaukom, hovorově zelený zákal. Pokud se neléčí, může vést až ke ztrátě zraku. Často mu předchází zvýšený nitrooční tlak, který lze pomocí očních kapek úspěšně snižovat. S léčbou se však musí začít včas.

S žádankou, nebo bez?

K návštěvě očního lékaře není potřeba doporučení od praktického lékaře. A to ani v případě, kdy žádnou zrakovou vadu nebo potíže související s viděním nemáte a chcete se jen nechat vyšetřit preventivně.

Proč vyšetření u praktika nestačí

Praktik v rámci dvouleté preventivní prohlídky provádí také orientační vyšetření zraku. Orientační proto, že spoustu věcí není schopen ve své ordinaci bez odborného vybavení a vzdělání zjistit. Zjistí, jestli vidíte dobře do dálky a na blízku či jestli dobře rozlišujete barvy. Rozhodně však přesně nezjistí např. přítomnost rozvíjejícího se šedého zákalu či glaukomu. Může pouze pojmout podezření.

Preventivky u očního

Zatímco u preventivních prohlídek u všeobecného praktického lékaře, praktického lékaře pro děti a dorost, gynekologa a zubního lékaře určuje frekvenci a obsah prohlídek samostatná vyhláška ministerstva zdravotnictví, u preventivního očního vyšetření tomu tak není. Oftalmologové zmiňují jako vyhovující dvou- nebo tříletý interval preventivní prohlídky u mladých osob. Kdo nosí brýle či kontaktní čočky, chodívá na prohlídku většinou podle potřeby.

Čtyřleté intervaly

Od února 2021 vystavují všeobecní praktiční lékaři pacientům ve věku od 45 do 61 let doporučení na preventivní vyšetření u oftalmologa, a to ve čtyřletých intervalech. Cílem prevence je včasné zachycení závažných bezpříznakových očních onemocnění u pacientů, kteří na pravidelná vyšetření nechodí.

Pravidelné kontroly

Jestliže trpíte nemocemi (a nemusí se jednat pouze o oční nemoci), které mohou zrak ovlivnit, je vhodné oftalmologa navštěvovat pravidelně. Typicky máte-li diabetes (cukrovku) či vysoký krevní tlak. Prevenci neodkládejte, ani v případě, kdy se ve vaší rodině vyskytuje některá z očních vad a onemocnění, jako je zelený či šedý zákal. Platí pro ně totiž genetická dispozice, tj. sklon o k nim bývá dědičný.

Podceňovaná prevence

Většina lidí se rozhodne pro návštěvu oftalmologa až ve chvíli, kdy je trápí nějaká komplikace. Přitom prevence hraje pro včasné odhalení oční vady či onemocnění zásadní roli a má podstatný vliv na její léčbu. Včasná diagnóza a pravidelné kontroly mohou předejít trvalému poškození zraku. Nezapomínejte ani na to, že zdraví vašich očí ovlivňuje také váš životní styl, včetně přemíry stresu.

Zpracováno podle TZ VZP