Klíšťata a borelióza. Na čem závisí, jestli u vás onemocnění propukne

I na této krásné louce narazíte na klíšťata. Foto: Rýdlová J.

V posledních dnech se klíšťatům daří naprosto skvěle. Dle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu je aktivita klíšťat klasifikována jako mimořádná, tedy nejvyšší stupeň. Tento parazit sající krev totiž miluje teplo a vlhko. Počasí mu nyní dopřává obojího dostatek. Dle údajů webu klíště.cz bylo u celých 30 % klíšťat zaslaných do dané laboratoře k vyšetření zjištěno, že jsou přenašeči nějakého závažného onemocnění. O borelie se jednalo v 10 % všech zkoumaných vzorků. Pokud by realita nebyla horší, než zjištění tohoto výzkumu, lze zjednodušeně říci, že každé třetí klíště, které chytnete, vás může nakazit nějakým nepříjemným onemocněním (včetně zánětu mozkových blan). Konkrétně boreliozou vás může nakazit každé desáté. Někdo však v „úspěšné“ sezóně nasbírá i dvanáct klíšťat, aniž by si pořídil jakoukoli infekci, jiný si ani není vědom toho, že by klíště měl, a onemocní třeba právě boreliozou. Jak se v tom všem vyznat?

Na čem závisí, jestli onemocníte

Klíště je infikováno. To, jestli onemocníte lymskou boreliozou, se odvíjí hlavně od toho, jestli je klíště infikováno boreliemi, tedy baktériemi, které onemocnění přenášejí.

Za jak dlouho ho odstraníte. Platí, čím dříve, tím lépe. Některé zdroje uvádějí jako ideální maximum dvě hodiny přisátí. Pokud klíště objevíte až po 12 hodinách, riziko přenosu nemoci značně stoupá. Navíc jeho sliny údajně způsobují, že čím později se ho budete snažit vytáhnout, tím hůře to půjde.

Jak velká je „nálož“ infekce. Pokud je bakteriální nálož vysoká, pak vás může klíště nakazit, i když ho odstraníte do několika desítek minut od přisátí.

Jestli ho odstraníte úplně a správně. Pokud klíště neodstraníte úplně, je vyšší pravděpodobnost přenosu nemoci. To platí také, pokud ho odstraňujete nesprávně (např. potírání tukem), protože živé klíště pak vylučuje sacím ústrojím nebezpečné mikroorganismy do vašeho těla.

Jaký je stav vašeho imunitního systému. Pokud je váš imunitní  systém v pořádku, pak je možné, že si poradí i s klíštětem, které bude mírně infikováno. Oslabený imunitní sytém bude k onemocnění náchylnější. Oslabit ho může prodělání nějaké nemoci, např. chřipky, dlouhodobý stres a pracovní vypětí, nesprávná životospráva včetně chronického nedostatku spánku.

Zdroj: kliste.cz

Borelióza bez klíštěte?

Někteří lidé však onemocní boreliozou nebo i jiným onemocněním, aniž by klíště měli. Jak je to možné? Dotyční klíště měli, ale nezaregistrovali ho. Stane se to, pokud se uchytí v místech, která se obtížně kontrolují (na vlasové pokožce, intimních místech, zádech). Dalším důvodem, proč si ho nevšimli, byla jeho miniaturní velikost. Klíště má totiž čtyři vývojová stádia: vajíčko, larva, nymfa a dospělý jedinec. Larva nedosahuje ani jednoho milimetru (a má jen tři páry nohou). Pokud se jí podaří ukořistit člověka, objevíte ji většinou, až když místo začne svědit, tedy i dva dny po  přisátí. Napitá larva vypadá jako špendlíková hlavička, takže je většinou považována za stroupek. Nymfa je již větší (1,2-1,5 mm), a má čtyři páry nohou.

Borelióza a přenos hmyzem

V poslední době odborníci připouštějí, že boreliózu může přenášet kromě klíšťat také krev sající hmyz. Nejčastěji se uvádí komáři, ovádi a muchničky. Má se však za to, že se jedná spíše o výjimky. V každém případě však nepochybíte, když místo vpichu vydezinfikujete, např. jodisolem.

Přenos mlékem

Dokonce se vyskytují také případy, kdy k přenosu může dojít konzumací syrového, tedy nepasterizovaného mléka. Nejčastěji se hovoří o mléku kozím či ovčím, ale může se to stát i u kravského. Proto mléko vždy tepelně upravte.

Vyzbrojte se lupou

Při vyhledávání klíšťat, ať už na vlastním či cizím těle, určitě oceníte lupu, a to i když vám zrak slouží poměrně dobře. Osobně mohu říci, že přisátou nymfu jsem nebyla schopna rozeznat téměř ani pod lupou. Vpředu bylo vidět jen něco jako dvě černé nitky. Zadní část byla miniaturní a bílá, což mě zmátlo. Uvažovala jsem, jaký parazit si mě vlastně vyhlédl. Nymfy i larvy totiž ztmavnou, až když se pořádně napijí. O to hůře jsou tedy zpočátku vidět.