Větrné elektrárny na Svitavsku? Jednalo se o jejich vzniku

Stožáry větrné elektrárny Zdroj: Pixabay

SVITAVY – Začnou se na území Svitavska stavět větrné elektrárny? Právě tahle oblast je v Pardubickém kraji jediným možným vhodným kandidátem na jejich umístění.

Společnost ČEZ Obnovitelné zdroje začala mapovat lokality, vhodné pro postavení těchto elektráren v České republice. V pondělí proběhla ve svitavské Fabrice beseda se zástupci ČEZ ohledně jejich umístění na Svitavsku. Besedy se zúčastnilo vedení Svitav, a také vedení dalších obcí ze Svitavska. „Zatímco solární elektrárny jsou při tvorbě elektřiny závislé na slunečním svitu, větrné elektrárny tento systém výhodně doplňují. Přitom se na zisku elektrické energie v České republice podílejí nyní jen malou částí. Větrné elektrárny se staví jako dočasné stavby s životností do dvaceti pěti let a po dosloužení se počítá s jejich demontováním, nebo výměnou za nové modernější typy“ sdělila mluvčí města Kateřina Kotasová.

Staňte se členy FB skupiny Život v Pardubickém kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv

Výstavba větrných elektráren ale má i své stinné stránky. Stožáry jsou vidět i z daleko vzdálených míst a jejich postavení v jakékoliv části Svitavska ovlivní zbylé obce. V příloze si můžete stáhnout možné trajektorie vývoje českého elektroenergetického sektoru.