Další škrty: Plány ministra financí na nové úspory pobouřily i koalici. Co vše chce omezit a snížit?

Zdroj: Pexels/cottonbro studio

ČESKO – Aktuální schodek státního rozpočtu je historicky nejhlubší a zdá se, že ani již přednesené úsporné plány, jež jsou zahrnuty v konsolidačním balíčku, mu nepomohou. Z ministerstva financí přitom unikl návrh na další radikální škrty, které již pobouřily i koalici. Co vše by chtěl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) omezit?

Kde ještě uspořit?

Jelikož výhled na dodržení státního rozpočtu pro rok 2023 se pozvolna rozplývá a podle odborníků vytyčenou maximální hranici stejně překročí, přišel ministr Stanjura s další sadou možných opatření. Obecně návrh zahrnuje např. snížení objemu platů státních zaměstnanců o 4 % (včetně snížení platových tarifů o 5 %), zmrazení platby za státní pojištěnce, snížení příspěvku na výkon státní správy o 5 % či snížení výdajů na výzkum, vývoj a inovace o 10 %. Zatímco návrh počítá se snížením výdajů v řadě resortů, výdaje sociální mají i nadále růst, zejména kvůli navyšování penzí. Stejně tak mají vzrůst výdaje na obranu. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) je sice prakticky všude možné přemýšlet o úsporách, tento názor ale evidentně nesdílí nejen opozice, ale ani koaliční partneři.

Vicepremiér Ivan Bartoš tak např. pro ČT uvedl, že „návrh ke snížení tarifů zaměstnanců státu v době dvouciferné inflace o 5 %, či snížení celkového objemu platů o 4 % namísto koalicí oznámených 2 %, nemá oporu v žádné z předchozích diskusí či dohod.“ Podobně pak reagoval také bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), když shrnul, že „není možné, aby ministr financí tajně navrhoval, že bude snižovat plat všem státním zaměstnancům.“ Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) zase odmítá zmrazení plateb státu zdravotním pojišťovnám. Dle jeho slov je to mimo diskusi a došlo by ke zhoršení zdravotní péče v dalších letech.

Jeden schodek za druhým

Ve stávajícím (byť také hojně kritizovaném) konsolidačním balíčku vláda, resp. ministerstvo financí, v roce 2024 počítá se schodkem ve výši 235 mld. Kč.  Podle ministra Stanjury je ale nezbytné šetřit více, než aktuální balíček udává. „Vzhledem k tomu, že pozitivní dopady z konsolidačního balíčku mají náběh zejména od roku 2025, bylo v souladu s nastoleným trendem konsolidace nutno přistoupit k dalším úsporným opatřením zejména pro rok 2024,“ uvádí přímo ministerstvo financí.

Faktem přitom je, že letošní rozpočet počítá se schodkem 295 mld., ovšem již nyní atakuje hodnotu 271 mld. Stanovenou výši tedy není dle mnoha odborníků možné dodržet. Přitom vládní plán počítá s tím, že schodek se bude v průběhu času snižovat. V roce 2026 by měl státní dluh činit již „jen“ 175 mld.

Vláda škrty, kterými by dosáhla dalších úspor ještě letos, projedná. Podle Fialy se ale návrhy budou po diskusi ještě měnit. „Je to technicko-administrativní materiál, jak plošně snižovat výdaje, abychom dosáhli našeho cíle. Je to opravdu jen materiál k diskusi,“ ubezpečoval.

O návrhu státního rozpočtu na rok 2024 bude vládní koalice vyjednávat celé léto, k jeho schvalování by mělo dojít v září. Podle Fialy pak dělá vláda pro snížení schodku maximum a jejím hlavním cílem je, aby se státní výdaje dostaly pod kontrolu.