Nedostupnost bydlení je v ČR extrémní. Hypotéky jsou nedosažitelné. Jak dlouho trvá na byt našetřit?

Zdroj: Pexels/RDNE Stock project

ČESKO – Bydlení je v Česku skutečně předražené, to asi nikoho zrovna nepřekvapí. V rámci evropského srovnání si ale na vlastní bydlení musí Češi spořit nejdéle ze všech zemí – a vlastní bydlení je tak pro drtivou většinu populace v podstatě nedostupné. O neadekvátním nacenění bytů již dokonce hovoří i zástupci České národní banky…

Nejvíce nedostupné bydlení v Evropě? Hledejte ho v Česku

Dle poslední dat týkajících se vývoje průmyslu, obchodu a stavebnictví zájem o koupi nemovitostí v posledním roce rapidně klesá. Na trhu jsou k dispozici tisíce nových bytů, což nikdy dříve nebývalo zvykem. Ovšem není divu. Ceny bytů totiž žene nahoru nejen inflace, ale také drahé hypotéky. Při zaměření se na ceny konkrétní, nejvyšší jsou samozřejmě v Praze. V případě průměrně velkého bytu tu zájemci zaplatí za metr čtvereční přes 82 tis. Naopak nejlevnější byty je možné sehnat v kraji Ústeckém. Ačkoliv byty mírně (i kvůli nezájmu, nízké poptávce) zlevnily, Češi spoří na vlastní byt nejdéle v Evropě. Na koupi vlastního bytu by totiž potřebovali celých 13 ročních platů – a to je např. ve srovnání s Polskem dvojnásobek.

Předražené české bydlení

Vlastní bydlení se tak Čechům stále vzdaluje. Dokonce i dle České národní banky jsou byty cenově nadhodnocené, a to o celých 58 % v porovnání s tím, co by si Češi se svými výdělky mohli dovolit. „V Česku jsou byty předražené, jejich ceny odpovídají bohatším zemím, než jsme my, naše výdělky jsou mnohem nižší,“ uvedl tak dokonce i bývalý guvernér ČNB Rusnok. Situaci nijak nenahrává ani fakt, že se v důsledku útlumu méně staví a bytů je obecně spíše nedostatek. Nijak nepomáhají ani drahé úvěry – protože na hypotéku dle aktuálních pravidel nedosáhne na 90 % českých domácností. Obecně ale klesl také počet lidí, kteří jsou ochotni vysoké sazby na hypotékách splácet.

Když už se ale někdo přece jen rozhodne vlastní byt pořídit, zaměřuje se především na byty malometrážní či startovací. I s ohledem na nedostupnost vlastního bydlení se samozřejmě zvýšila poptávka po bydlení nájemním – a logicky tak rostou i ceny nájmů. V Praze, kde jsou opět nejvyšší, je průměrná cena za metr čtvereční 338 Kč, nijak lepší to není ani v bezprostředním okolí metropole. Nájmy nejnižší pak opět platí lidé v Ústeckém kraji, konkrétně 170 Kč za metr.

Pokles ve stavebnictví

Jelikož stavebnictví je v rámci meziročního srovnání již 3. měsíc v útlumu, na trhu volných bytů ubývá. Developeři, města, obce i malí investoři se s ohledem na novou výstavbu obávají drahých úvěrů, vysoké inflace a také vysokých cen stavebních materiálů. Oživení pak bude dle ekonomů spíše pomalé. Konkrétně další rezidenční výstavba totiž stojí a padá právě na vysokých úrokových sazbách a napjatých rozpočtech domácností. Ačkoliv se ozývají hlasy, že výraznějšího poklesu cen nemovitostí se nedočkáme – a jedinou šancí na zvýšení dostupnosti bydlení je nárůst reálných mezd – druhá strana tvrdí, že do budoucna je tato situace neudržitelná. „Tak vysoké předražení vůči příjmovým hladinám se nemůže udržet trvale, to je nemožné,“ uvedl tak Rusnok.

Ať už ale bude vývoj jakýkoliv, dle realitních makléřů se nyní otevírá minimálně jedna skvělá možnost investic do nemovitostí – nákup chalup. Jejich ceny totiž v posledním roce prakticky ve všech krajích začaly výrazně klesat, v některých lokalitách dokonce o polovinu. Pokud tedy nechcete utrácet za předražené nájmy a na byt nemáte finance, zkuste se poohlédnout po bydlení v rekreačních oblastech…