Spotřební daň z tichých vín opět ve hře. Jak by zdražila vína na pultech?

Zdroj: Pexels/Pixabay

ČESKO – V rámci úsporného balíčku vláda představila celou řadu kroků, které by měly přinést do zbídačeného státního rozpočtu více peněz. Balíček je výsledkem nespočtu rozmanitých kompromisů a de facto různě dopadá prakticky na každého. Ovšem původně uvažované zdanění tzv. tichých vín z něj na poslední chvíli (a velmi tematicky – v tichosti) zmizelo. Nyní se však dostává znovu na přetřes.

K zavedení spotřební daně z tichých vín, resp. k debatě na toto téma, se chce vrátit většina koaličních partnerů. Např. podle předsedkyně sněmovny, Markéty Pekarové Adamové (TOP 09), není možné, aby vláda prosazovala nepopulární škrty, a přitom ponechala u alkoholického nápoje nulový odvod. Proto chce Pekarová Adamová navázat na předešlé diskuse se zainteresovanými subjekty a vše znovu projednat. Podporu má tento krok i napříč ODS. Dle jejího místopředsedy a také stávajícího ministra dopravy Martina Kupky by mělo být řešení nastaveno přijatelně tak, aby nijak neohrozilo malé vinaře. Olga Richterová (Piráti) pak přímo uvedla, že to, že spotřební daň na tichá vína nakonec do úsporného balíčku nebyla zahrnuta, byl „kompromis udělaný kvůli přání jiných koaličních partnerů“. Dodala také, že za Piráty je však alkohol jako alkohol, a tak by měl být také stejně zdaněn. Je přitom pravda, že víno je jediným nezdaněným alkoholem v Česku, přitom 70 % jej přichází z importu. Proti zdanění tichých vín pak nejsou ani zástupci STAN.

Kdo je proti?

V podstatě jedinou stranou vládní koalice, která má se zdaněním tichých vín problém, jsou lidovci. Ti za vynechání tohoto bodu z úsporného balíčku také lobovali. „My říkáme jasně, že v situaci, kdy všechny okolní státy mají nulovou spotřební daň, nechceme ohrozit naše pěstitele,“ shrnul tak Marek Výborný (KDU-ČSL), kandidát na post ministra zemědělství, kde by měl vystřídat Zdeňka Nekulu. Se zdaněním tichých vín nesouhlasí ani opozice, dle Aleny Schillerové (ANO) je víno česká tradiční komodita, která souvisí s turistickým ruchem. Čeští vinaři by se dle kritiků vládního záměru mohli stát také nekonkurenceschopnými.

Kolik to vynese a bude stát?

Stát samozřejmě potřebuje získat do rozpočtu více peněz, jelikož je výrazně v mínusu. Na počátku června již deficit přesáhnul 295 mld. Kč plánovaných na celý rok. Bez dodatečných úspor se přitom dle odhadů deficit pod 300 mld. nedostane. A jelikož premiér Fiala (ODS) chce schválený deficit 295 mld. Kč dodržet, je dle vlastních slov připraven sáhnout k dodatečným úsporným opatřením.

Jarní vládní plán na zdanění tichých vín se tedy vrací do hry. Původně koaliční strany plánovaly z každého litru tichého vína vybírat spotřební daň 23,40 Kč, menší producent měli platit polovinu, tedy 11,70 Kč. Nový odvod by pak státu přinesl cca 4 mld. Kč ročně navíc. Vinařům by změna naopak přinesla především více komplikované administrativy, přičemž vše by se samozřejmě promítlo také do cen. Klasická „sedmička“ vína by tak včetně DPH podražila minimálně o 20 Kč a od menších vinařů o 10 Kč.

Vládní strany se v rámci probíhající diskuse také shodují na tom, že případná dohoda by mohla přijít až na podzim letošního roku, tedy poté, co dojde k prosazení úsporného balíčku.