Baterie, která sleduje svůj stav a sama se opraví? Na jejím vývoji se pracuje

Zdroj: Univerzita Pardubice

PARDUBICE – Na  pardubické Univerzitě vzniká nová generace chytrých baterií. Vědec z Fakulty chemicko-technologické se podílí na pokrokovém typu litiové baterie s inteligentními funkcemi, která je cílem evropského projektu Salamander. Využije se například k výrobě elektromobilů.

Do samotného vývoje jsou zapojeni vědci ze sedmi evropských zemí. „Naším cílem je baterie, která sama sleduje svůj stav a dokáže aktivovat proces obnovení své kapacity. Aby mohla sledovat svoji kapacitu a v případě potřeby ji obnovit, potřebuje mít v sobě senzory, které jí to umožní. Právě výzkum těchto senzorů je moje role v projektu,“ objasnil vědec z Fakulty chemicko-technologické Tomáš Syrový. Projekt se chystá vyvinout Li-ion baterii podobnou té, která se používá teď. Ta má inteligentní funkce, kterými jsou tenkovrstvé tištěné senzory pro sledování stavu baterie – SOH (State of the Health). Když dosáhne určité úrovně opotřebení nebo je ve špatném stavu, může aktivovat proces obnovení, který obnoví kapacitu nebo zmírní nežádoucí stav. Nový typ baterie se v budoucnu začne využívat u elektromobilů, či u stacionárních bateriových uložišť.

Staňte se členy FB skupiny Život v Pardubickém kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Vědci vyřeší materiály související s regeneračními schopnostmi článku, návrh článků, integraci senzorů a analýzu senzorových dat pomocí BMS. Pokusí se vyřešit i vzájemnou součinnost mezi běžnými součástmi článku, novými senzory a elektrodami. Jejich cílem je vyrobit pilotní bateriové články. Zlepšení kvality a životnosti baterií může usnadnit přechod na dekarbonizované a čisté energetické systémy pro skladování elektrické energii v decentralizovaných sítích nebo v elektrifikované dopravě.