Kreditní versus debetní karty. Mnohdy nevíme, jakou máme. Pak můžeme mít problém, a to nejen v zahraničí

Foto: Rýdlová J.

Většinou automaticky říkáme, že chceme platit kreditkou. Přitom ve skutečnosti naše karta není vůbec kreditní, nýbrž debetní. Jsou situace, kdy je to v podstatě jedno – nakoupíme tak, i tak. U kreditní karty však musíme být při nakupování obezřetnější. Dává nám sice více svobody, ale můžeme za ni draze zaplatit. A pak jsou také situace, zejména v zahraničí, kdy s debetní kartou nepořídíme nic, musíme použít pouze kartu kreditní. Co je dobré o těchto kartách vědět?

Jako dvojčata, a přece každé jiné

Na první pohled vypadají oba druhy karet úplně stejně. Navíc ani při placení v obchodě se vás prodavač nedotazuje, kterou z nich použijete. Je mu to totiž úplně jedno. Hlavně, že zaplatíte.

V ČR je vydáno více než 12 milionů karet, z toho však skutečných kreditních je přibližně jen 15 %. Naprostá většina jsou tedy karty debetní.

Debet vs. kredit

Debet znamená dluh. Když jste v debetu, tak dlužíte. Zatímco kredit znamená aktivum, takže položku v plusu. Pokud jste logik, tak se automaticky zamyslíte, proč máte debetní kartu, když vy přece nikomu nic nedlužíte… Jenže se na to musíte dívat ze strany banky:

  • Debetní karta. Na ní máte své peníze, které de facto dluží banka vám. Banka je tedy váš dlužník (debtor). Disponujete pouze penězi, které máte na svém účtu. Když dojdou, máte smůlu. Banky ji zpravidla dávají zdarma, když si u nich pořídíte běžný účet.
  • Kreditní karta. Je v podstatě úvěrová karta, na níž vás banka pustí do dohodnutého mínusu. Banka vystupuje vůči vám jako věřitel (creditor), protože vám půjčuje své peníze. O kreditku si musíte zpravidla požádat a budete za ni většinou hradit měsíční poplatek. Počítejte, že banka si bude chtít ověřit vaše příjmy, výdaje a záznamy v registrech dlužníků.

Jak funguje kreditka

Kreditní karta je v podstatě určitou formou úvěru. Čerpáte půjčku, kterou následně bance musíte splatit. Takže s kreditkou, na rozdíl od debetní karty, nakoupíte i bez vlastních peněz na účtu. Je zde však háček. Je potřeba hlídat si, kdy vám končí tzv. bezúročné období. Jestliže vypůjčené peníze splatíte později, banka vám zaúčtuje nemalé úroky.

Co zvládnou obě karty

S oběma kartami můžete zpravidla platit doma i v zahraničí, v obchodech, na internetu, posílat peníze převodem mezi účty nebo vybírat z bankomatu. Je dobré si vždy předem zjistit, jsou-li služby zpoplatněné a kolik poplatek činí.

Placení v obchodě

Pokud platíte v obchodě či e-shopu, hodí se použít  alespoň občas kreditní kartu. Platbu s ní totiž banky zvýhodňují, např. odměnou v podobě vrácení určité procentní částky z provedené platby. Další odměnou může být třeba pojištění ochrany nákupu nebo prodloužená záruka na určité zboží.

Do zahraničí hlavně s kreditkou

Při cestě do zahraničí se doporučuje mít alespoň jednu kreditku, např. v rámci rodiny. Někdy se bez ní totiž neobejdete. Typicky se jedná o půjčovny aut v zahraničí, které často platbu v hotovosti nebo debetní kartou vůbec nepřijímají. Podobná situace vás může potkat také v některých zahraničních bezobslužných čerpacích stanicích, dražších hotelech nebo za nákladné zdravotní ošetření.

Bankomaty raději s debetní kartou

Výběr v ČR z bankomatu vaší banky je u debetní karty většinou zdarma. Mnohdy toto platí také pro výběr z bankomatů jiných bank. Při výběru v zahraničí zpravidla poplatek zaplatíte, avšak nemusí to být nutně pravidlo. Proto je potřeba seznámit se předem s konkrétními podmínkami vaší banky. Pokud vybíráte z bankomatu kreditní kartou, mějte se na pozoru. Poplatky jsou zpravidla mnohem vyšší nebo musíte pro výběr zdarma splnit určité podmínky. Navíc na částku vybranou z bankomatu se bezúročné období často vůbec nevztahuje.