VIDEO: Budoucí úseky dálnice D35 skrývají zajímavé archeologické nálezy

Zdroj: ŘSD Pardubický kraj

PARDUBICKÝ KRAJ – Na třech plánovaných úsecích dálnice Ostrov – Vysoké Mýto – Džbánov a Džbánov – Litomyšl probíhá v současné době záchranný archeologický výzkum. V půdě byly objeveny archeologické nálezy z mladší doby bronzové a žárové pohřebiště.

Na úseku Vysoké – Džbánov, který měl být dokončen v příštím roce se objevilo přes třicet archeologických objektů s chudým materiálem. Dále se prozkoumalo dvacet sídlištních objektů lužické kultury z mladší doby bronzové, ze kterých lze doložit menší sídlištní jednotky. Prozkoumány byly také objekty ze zemědělského pravěku. Stále ale je zde možnost dokončení prací ještě letos na podzim.

Staňte se členy FB skupiny Život v Pardubickém kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

V úseku Džbánov – Litomyšl, jehož dokončení se plánovalo na konec letošního roku, započal výzkum. Našli zde žárové pohřebiště s hroby, uloženými v nádobě nebo jamce. Je zde okolo 600-700 sídlištních objektů, které jsou v současné době intenzivně zkoumány. Prozkoumána už byla jedna pravděpodobná hrobová jáma, ovšem bez zachovalého pohřbu.

VIDEO D35 VYSOKÉ MÝTO – DŽBÁNOV:

VIDEO D35 DŽBÁNOV – LITOMYŠL: