Mladík vylezl na morový sloup v Chrudimi. Předváděl nemravná gesta a poškodil sochu

Zdroj: Město Chrudim

CHRUDIMSKO – Hlučnou skupinku lidí u morovému sloupu na Resselově náměstí zachytila v noci ze soboty na neděli 2. července obsluha kamerového systému. Nejvýznamnější památka města se místo obdivu stala terčem vandalství. Mladému muži hrozí pokuta až sto tisíc korun.

„Zatímco mladá žena si vystačila s tanečkem na kamenném zábradlí, mladý muž neváhal hazardovat a vylezl přes kašnu až do výše několika metrů na sochu Panny Marie. Balancoval dokonce až na ramenou sochy a bohužel se to ani neobešlo bez obscénních gest,“ uvedl starosta Chrudimi František Pilný. Jen náhodou nedošlo k neštěstí, kdy mohl mladík spadnout z výšky dolů. Do dvou minut přijela na místo městská policie.

Staňte se členy FB skupiny Život v Pardubickém kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Odborník z Národního památkového ústavu potvrdil poškození sochy. Došlo k poškození kamenných prvků, jako je znak, mušle či rám výklenku se sochou. Viditelné jsou také vrypy ve zlacení sochy v místech, kudy mladík šplhal, poničené jsou i tmely římsy. Narušeno je statické zajištění kamenného znaku. Jeho pád by mohl vést až k jeho úplnému zničení. Nerozumné chování může vyjít mladíka pěkně draho. „Případ byl předán Policii České republiky. Dotyční si nemohli vybrat exponovanější místo, sloup je na hlavním chrudimském náměstí a pod dohledem kamer,“ řekl vrchní strážník chrudimské městské policie Lukáš Dvořák.