Jednu z nejmenších obcí v kraji proslavil mimořádný mincovní poklad

Zdroj: Krajský úřad Parubice

PARDUBICKÝ KRAJ – Poklad ze stříbrných a zlatých mincí, pocházejících z poloviny patnáctého století proslavil obec Vysoká nedaleko Jevíčka. Před třemi lety zde nalezli velmi zajímavý mincovní poklad.

V Jevíčku v létě 2020 na polích u obce nálezce objevil mincovní poklad, jehož hodnota přesahuje deset milionů korun. „Jedná se o jeden z největších mincovních nálezů posledních let v našem kraji,“ objasnil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Jde o zlaté a stříbrné mince, ze kterých je nejstarší půlgroš z poloviny patnáctého století. Nejmladší mince je z roku 1671.

Staňte se členy FB skupiny Život v Pardubickém kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Nálezce bude odměněn ne podle posudku hodnoty drahých kovů, což by bylo pro něho demotivační, ale kraj schválil dar v hodnotě pět set tisíc korun. „Zohlednili jsme tak kulturně historickou hodnotu, která je vzhledem k rozsahu nálezu poměrně vysoká,“ dodal k postupu kraje Netolický.