Jaké nádoby používaly naši předci v kuchyni? Dozvíte se o nich na Veselém Kopci!

Zdroj: NMVP

CHRUDIMSKO – Co používaly naše babičky při vaření a k čemu takové nádoby sloužily? Na Veselém Kopci se od 25. 7 do 26. 7 dozvíte vše o hrnčířství, hliněných nádobách a jejich vývoji v průběhu staletí. Vyzkoušet si můžete i zábavný kvíz s informacemi o keramickém nádobí našich předků.

Jak vypadalo a k čemu sloužilo v minulosti různé kuchyňské náčiní? Víte, jak vypadá pernice, sádlák, smetaník nebo fajáns, bělnina či hrnčina? Odpovědi najdete v zábavném kvízu, v němž se dozvíte informace o keramickém náčiní, jež používali naši předci v kuchyních. „Zhotovování hliněných nádob a předmětů je nejstarší dovedností, kterou si lidstvo osvojilo. Na našem území můžeme tak sledovat nepřerušenou tradici výroby hliněných nádob a předmětů od 5. století. V průběhu staletí se keramické výrobky stále zdokonalovaly a vyvíjely až do dnešní podoby,“ vysvětlila Zuzana Seifertová z muzea.

Staňte se členy FB skupiny Život v Pardubickém kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Na přednášce se dozvíte vše o historii jednoho z nejstarších řemesel světa – hrnčířství, jak dlouho umí lidstvo zpracovávat hlínu, kdy byl objeven hrnčířský kruh a pec na vypalování keramiky anebo od kdy dochází k úpadku zájmu o keramické nádoby. Také ti nejmenší budou mít o zábavu postaráno. V dětské dílničce si například vybarví svou keramickou nádobu, zkusí přijít na postup její výroby nebo si vyzkouší kvíz předmětů ze sbírky a přiřadí kartičky s názvy k jednotlivým předmětům.