Vše o plstění ovčí vlny a výrobkách z ní se dozvíte na Veselém Kopci

Zdroj: NMVP

CHRUDIMSKO – Na Veselém Kopci se od středy do pátku chystá zajímavý workshop, na kterém uvidíte ukázky vlněných oděvů a které podniky u nás vyráběly vlněné oblečení a doplňky. V  rukodílně si pak můžete vytvořit jeden výrobek a odnést si ho domů.

Dozvíte se například, co je zmijovka, kdo ji v minulém století vyráběl a pro které povolání byla typická a ze kterých zvířat se získává kašmír nebo persián. Z vlněné tkaniny mezulán se vyráběla sukně zvaná mezulánka ještě koncem 19. století. Mezulánku můžete vidět o prázdninách na Veselém Kopci spolu s dalšími oděvy a předměty vyrobenými různými textilními technikami. Na workshopu si také připomenete, které podniky v naší oblasti vyráběly vlněné oblečení a doplňky. Produkty některých továren na Hlinecku se vyvážely do celého světa včetně Orientu. Známé továrny se nacházely nejen v Hlinsku, ale i v Nasavrkách nebo v Chrudimi.

Staňte se členy FB skupiny Život v Pardubickém kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

 

Naučíte se i jednu starodávnou textilní techniku, která předcházela vytváření nití a tkaní, plstění neboli filcování. Při plstění se jednotlivé vlasy vlny cuchají do sebe, a nakonec vznikne velice pevná a teplá tkanina. Jde vlastně o tkaní bez nití. Plstěním si můžete vytvořit i bižuterii nebo různé ozdoby. Z rukodílny si můžete odnést třeba vlastnoručně vyrobeného vlněného motýlka, plstěného andílka, náušnice, přívěsek, náramek nebo dokonce dredy.