Pardubice otevřou veřejnosti brány svých kulturních, historických i architektonických skvostů

Zdroj: Město Pardubice

PARDUBICE – Dny evropského dědictví vás už v září zavedou na místa známá i méně probádaná. V rámci Dnů evropského dědictví se v Pardubicích otevřou památky všeho druhu, zdarma můžete navštívit  celkem osmnáct objektů. Připraven je i speciální doprovodný program.

Letos připadnou dny Evropského dědictví s tématem Život v památkách na víkend 9. a 10. září. Zajít můžete do objektů, které jsou přístupné po celý rok, ale i tam, kde své brány návštěvníkům otevírají jen zřídka nebo poprvé. „Nově bude otevřen například objekt Střední průmyslové školy potravinářství a služeb, kde vás čeká komentovaná prohlídka unikátního historického školního mlýna. Další novinkou je Institut Paměti národa, který ve spolupráci s okresním archivem chystá komentovanou prohlídku po kamenech zmizelých,“ uvedla náměstkyně primátora pro kulturu Jiřina Klčová.

Staňte se členy FB skupiny Život v Pardubickém kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Další zajímavou zastávkou je Gočárova galerie v Automatických mlýnech, kde se můžete projít po části této památky. Ve spolupráci s Klubem vojenské historie se chystá program u Zelené brány, který vás přenese do období první republiky díky dobovému oblečení a improvizovaným scénkám. Projet se můžete také historickými autobusy Dopravního podniku města Pardubic a pro ostatní je připravena tradiční procházka po Městské památkové rezervaci a Stezce Silver A, kterou povede historik František Šebek.

Jaké jsou další zpřístupněné památky

Další, kam můžete zavítat, je Dům U Jonáše, kostel sv. Bartoloměje a jeho zvonice, Zelená brána, krajská knihovna, kostel Zvěstování Panny Marie, Mázhaus, Ekocentrum Paleta, Památník Zámeček, Larischova vila, Východočeské divadlo Pardubice, městská radnice, Knihovní centrum U Vokolků, Východočeské muzeum, Institut  národa Pardubice a židovský hřbitov. Programovou skládačku si můžete vzít přímo v navštívených památkách nebo v Turistickém informačním centru. Kompletní program Dnů evropského dědictví 2023 si můžete stáhnout zde.