Prohlédněte si kameny zmizelých a připomeňte příběhy židovských lidí na historické vycházce ve Vysokém Mýtě

Zdroj: Město Vysoké Mýto

VYSOKÉ MÝTO – Na náměstí Přemysla Otakara II. před domem čp. 187 proběhne 7. září v devět hodin položení stolpersteinů. Následně pak položení kamenů před čp. 98 a v Pražské ulici před čp. 86. Před pietní akcí se kameny vyčistí. Zúčastnit se můžete také podvečerní historické vycházky Po stopách zmizelých židovských příběhů.

I letos se na počátku září položí stolpersteiny, které mají připomenout šest vysokomýtských sousedů. „Stolpersteiny letos položí Gunter Demnig z Berlína, který je otcem celého projektu kladení kamenů zmizelých a od roku 1992 jich položil po celé Evropě už neuvěřitelných sto tisíc. V domě čp. 187 žila Regina Mändlová. Odtud se přesuneme před čp. 98, taktéž na náměstí, kde bydlel její synovec František Berger. Poslední stolpersteiny položíme před čp. 86 na Pražské ulici, zde žila rodina Koblitzových. Nikdo z jmenovaných sousedů se z koncentračního tábora nevrátil,“ řekla Soňa Krátká z Regionálního muzea města.

Ještě před pietní akcí proběhne se všechny kameny zmizelých vyčistí. Vydat se můžete na podvečerní historickou vycházku Po stopách zmizelých židovských příběhů. Sraz je 31. srpna v pět hodin odpoledne ve středu náměstí Přemysla Otakara II. a postupně obejdete všechny již v minulosti položené kameny a tím si připomenete osudy židovských obyvatel.