Začíná třináctý memoriál Aloise Petruse. Uvidíte dřevěné sochy i plastiky dopravních prostředků

Zdroj: Pixabay

SVITAVY – V muzejních zahradách včera začal Memoriál Aloise Petruse. Řezbáři vyrobili dřevěné sochy, které ozdobí různá zákoutí ve městě a prohlédnout si je můžete i během celého týdne.

V letech 1999-2000 došlo k rekonstrukci stadionu, kdy se proměnil ze sportovního areálu v místo pro procházky a aktivní užívání volného času. Staré topoly kolem oválu se ořezaly a vznikl nápad, kdy jejich kmeny použili řezbáři k výrobě soch. „Při asanaci areálu byla ponechána torza kmenů, a ty byly poskytnuty řezbářům. A tak se postupně výtvory přírody začaly potkávat s lidskýma rukama a stromy se v průběhu let měnily v umělecká díla,“ uvedla mluvčí města Kateřina Kotasová.

Staňte se členy FB skupiny Život v Pardubickém kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Spojení umění se sportem se ukázalo jako velmi dobré, každým rokem proto vznikají pod rukama řezbářů nové sochy z dovezeného materiálu. Letošním tématem se stala doprava a dopravní prostředky. Autory nových plastik jsou Romana Krestýnová, Petr Steffan, František Moravec, František Malý a Vít Pichursi. Na každé soše najdete název, rok vzniku a jméno autora. Slavnostní předání hotových soch starostovi města se uskuteční v sobotu 20. září ve čtyři hodiny odpoledne.