Nejoceňovanějším zámkem Pardubického kraje se stal zámek Litomyšl

Zdroj: Zámek Litomyšl

LITOMYŠL – Nejoceňovanější zámek Pardubického kraje získal ocenění Křišťálový špendlík. Památky se hodnotili podle několika kritérií, mezi které patřil počet hvězdiček, celkový počet recenzí a správně vyplněný profil na Mapách a ve Vyhledávání Google ke konci května 2023. Cenu Křišťálový špendlík postupně obdrží hrady a zámky v každém kraji Česka.

Nejoceňovanějším hradem nebo zámkem Pardubického kraje je podle uživatelských recenzí na Mapách Google zámek Litomyšl. Nejlépe oceněným hradem je také Kunětická hora nebo zámek Nové Hrady. Ocenění v České republice získaly památky již podruhé, v loňském roce Křišťálový špendlík obdržely podniky s nejlepším hodnocením na Mapách Google ze sektoru pohostinství a gastronomie. „Ocenění si nesmírně vážíme zejména v situaci, kdy zámek prochází velkou rekonstrukcí, při níž není snadné zachovat návštěvnický provoz. O to víc máme v Národním památkovém ústavu radost, že se nám to daří i za pomoci sousedních institucí a města,“ řekl kastelán zámku Litomyšl Petr Weiss. Křišťálové špendlíky ze sklárny v Kamenickém Šenově poukazují nejen na špendlíky v Mapách Google, ale i na domácí sklářskou tradici. Navrhlo je české studio KLIMCHI.

Křišťálový špendlík postupně obdrží hrady a zámky po celém Česku. Celý seznam oceněných hradů a zámků ze všech krajů se dozvíte na přelomu srpna a září 2023 a najdete ho na stránce zde