Senior hasil hořící olej v kuchyni vodou. Nyní je v nemocnici

Zdroj: HZS Pardubice

ORLICKOÚSTECKO – Muž v jednom z bytů bytového domu pro seniory v Letohradě utrpěl dnes dopoledne popáleniny na těle. Na vlastní kůži si vyzkoušel, jak se nechovat při požáru oleje v hrnci. Hasiči připomínají, jak se v takové situaci správně zachovat.

„Starší muž si připravoval jídlo na elektrickém sporáku. Nechal hrnec s olejem na plotýnce a zapomněl na to, že chce vařit. Poté přistoupil k tomu, na co vždy upozorňujeme – k likvidaci plamenů použil vodu,“ popsala mluvčí hasičů Vendula Horáková. Z hrnce okamžitě vyšlehly plameny a zasáhly ho. Seniora odvezla záchranná služba do nemocnice a požár zlikvidovali hasiči. Podle vyšetřovatele hasičů je škoda padesát tisíc korun.

Staňte se členy FB skupiny Život v Pardubickém kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Jak říkají hasiči, do rozpáleného tuku nikdy nelijte vodu. Každá vodní kapka okamžitě zvětší svůj objem, exploduje a oheň se rozprskne po celé místnosti. Teplota oleje se vyšplhá na neuvěřitelných tři sta sedmdesát stupňů.

Nikdy také nenechávejte jídlo na sporáku bez dozoru. Když už dojde k hoření oleje na pánvi či v hrnci, jednejte s rozvahou. Nejprve vypněte plyn či přívod elektřiny. Pokud nemáte po ruce hasicí přístroj, pomůže vám nehořlavý sypký materiál, což je třeba sůl nebo hlína z květináče. Dále můžete použít mokrou utěrku, hadr, pokličku nebo pečicí plech. Od věci není ani pořízení autonomního hlásiče požáru.