Hasiči zachraňovali sebevraha na mostním oblouku trakčního vedení na železnici

Zdroj: HZS Pardubice

PARDUBICKÝ KRAJ – Záchrana osoby z výšky, kdy se měla vyšplhat nad trakční vedení na železniční trati, se stala cílem prověřovacího cvičení hasičů. Vše se uskutečnilo ve středu v podvečer v prostoru dokončovacího železničního mostu Pardubice Rosice.

Hasiči trénovali zásah na osobu se sebevražednými úmysly. Tento typ mimořádných událostí je důležitý, protože jde o kontakt s lidmi, které jsou v akutní krizi. „Cílem prověřovacího cvičení se stalo prověření činnosti profesionálních hasičů, lezecké skupiny, při simulaci sebevraha z mostního oblouku ve zhruba 15 m na kolejový svršek. Situace byla velmi náročná,“ uvedl instruktor lezecké skupiny hasičů Josef Urválek. Ke cvičení byla využita doba během vlakové výluky, kdy zastavili provoz z důvodu převedení železniční tratě ze starého mostu na nový.

Staňte se členy FB skupiny Život v Pardubickém kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Pokud dojde k ostrému zásahu, velitel může využít příslušníka JPO nebo si na místo zavolat vyškoleného hasiče z týmu postraumatické péče nebo hasičského psychologa. Hasiči se učí, jak mají navázat s člověkem dobrý kontakt, pomoci mu zvládnout situaci jiným způsobem a zajistit tak podmínky pro jeho bezpečí. Sice je řešení takových situací v kompetenci Policie České republiky, ale stane se, že hasiči jsou na místě jako první, a proto musí umět takovou situaci vyřešit. „Je několik možností, jak hasiče na tento typ zásahů připravujeme. Probíhají odborné přípravy v rámci jednotek,“ řekl psycholog hasičů Daniel Krejčí.