PARDUBICE – Žáci i rodiče překvapí novinka Základní školy Erno Košťála, kterou je vegetační střecha zelené barvy z rozchodníkových koberců. Nabízí atraktivnější výhled, zajistí nižší teplotu uvnitř objektů během horkých letních dnů a navíc působí esteticky.
Jedná se o jeden ze „zelených“ projektů, kterým chce město napomoci lepšímu klimatu. „Jsem moc rád, že se nám podařilo tento pilotní projekt realizovat a posunout tak město zase o něco blíže k tomu, abychom napomohli lepšímu mikroklima. Neopomenutelným kladem této vegetační střechy samozřejmě je zadržování vody v oblasti a snižování teploty nejen uvnitř objektu, ale i mimo něj, což je na sídlišti více než žádoucí. Gró celého projektu pak tvoří vizuální stránka, kterou uvítají především obyvatelé okolních panelových domů,“ sdělil primátor města Jan Nadrchal. Zejména v letním období střecha díky rozchodníkovým kobercům krásně rozkvete a nabídne atraktivnější výhled, než je tomu třeba u střech s asfaltovou střešní krytinou.
Staňte se členy FB skupiny Život v Pardubickém kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.
Rozchodníkové koberce, pokrývající zhruba tři tisíce metrů čtverečných, by se postupně měly rozrůstat. Položeny přitom byly na původní střešní krytinu. Na stávající asfaltové pásy, které se nacházely na objektech zmíněných pavilonů a spojovacího krčku, se nalepila TPO folie pokrytá ochrannou vrstvou a fólií s hydroakumulační vlastností. Tato fólie s nopy v sobě dokáže uchovat vláhu, přes substrát tak rostliny dostatečně hydratovat a umožnit mu další růst.
