Dárci krve na předávání Zlatých křížů na Zámku Pardubice obdrželi ocenění

Zdroj: Pixabay

PARDUBICKÝ KRAJ – Darujte krev. Nemocnice stále se hledají nové dárce. Celkem osmdesát šest dárců krve a krevní plasmy v nemocnicích Pardubického kraje dosáhlo letos na ocenění Zlatých křížů II. třídy za sto dvacet odběrů krve nebo krevních složek. Slavnostní akce se zúčastnila i náměstkyně zodpovědná za zdravotnictví Michaela Matoušková.

Oblastní spolek Českého červeného kříže organizuje každý rok společně s Pardubickým krajem předávání Zlatých křížů II. třídy. „Velmi obdivuji počin všech obdarovaných za jejich úsilí. Ač je to bez jakéhokoliv nároku na finanční odměnu, tak opakovaně, už 120 krát se rozhodli přijít na transfuzní stanici a darovat to nejcennější, čímž je krevní tekutina,“ uvedla Michaela Matoušková. Krev pomáhá při operacích či léčbách a jeden odběr může zachránit život až čtyřem lidem.

Staňte se členy FB skupiny Život v Pardubickém kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.

Letos slavnostní událost proběhla ve společenském sálu zámku. Jako bonus si mohli účastníci prohlédnout některé expozice muzea a zámecké prostory. Protože krev není čím nahradit, pořád se oslovují noví dárci. Zda je člověk vhodným dárcem, lze ověřit po vstupním vyšetření, kde provedou krevní rozbor a lékařskou prohlídku a zjistí, zda jste vhodnými dárci. Krev může darovat každý člověk mezi osmnácti a pětašedesáti lety věku. Podrobnosti najdete zde.