Parní vlaky letos dojezdily. Na trať se vrátí příští léto

Zdroj: Krajský úřad Pardubice

PARDUBICKÝ KRAJ – Na oblíbenou turistickou atrakci můžete opět zavítat příští léto. Nostalgické vlaky vyjedou v regionu v letních měsících příštího roku s řadou novinek, které jsou spojené s významnými výročími vybraných tratí.

O tom, jaké budou další parní jízdy jednal předseda Muzea starých strojů a technologií v Žamberku spolu s hejtmanem Pardubického kraje. „Jsem přesvědčený, že parní jízdy již neodmyslitelně patří k letním měsícům v našem kraji. O tom svědčí jak prázdninové jízdy, tak také oslavy sto padesáti let Moravské pohraniční dráhy v Dolní Lipce. V příštím roce připravujeme společně s Muzeem starých strojů celou řadu novinek a zajímavých tras,“ řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Jako novinka je přichystaná například Rakousko severozápadní dráha, jde o trať z Hradce Králové přes Týniště nad Orlicí, Letohrad až do Lichkova, která oslaví letos sto padesát let provozu. Trať z Letohradu do Ústí nad Orlicí oslaví stejné výročí. Ještě o patnáct let víc má trasa z České Třebové do Brna a sto dvacet pět let pak trať z Dolní Lipky do Štítů. „První letní jízda je plánována na 29. června a poslední na konec srpna. Čeká nás tedy deset parních jízd naším krajem,“ dodal Netolický. Ve Velké akci má dojít v Dolní Lipce, kde se sjede velké množství parních lokomotiv z různých směrů.