V zámeckém sklepě přibyde nové lapidárium. Uvidíte v něm kamenné prvky ze středověku

Zdroj: Krajský úřad Pardubice

PARDUBICE – Návštěvníky Východočeského muzea na zámku Pardubice od září příštího roku potěší nové úpravy. Ve sklepních prostorách uvidíte umělecké, architektonické a pamětní kamenné prvky ze středověku, raného novověku, ale i 20. století.

Většina kamenných prací jsou raně novověké náhrobníky pocházející z větší části ze zrušeného městského hřbitova u kostela sv. Jana Křtitele v Pardubicích. Jedná se o náhrobníky drobných aristokratů, většinou úředníků pardubického panství, a jejich rodinných příslušníků z období 16. a 17. století. „Lapidárium bude umístěné hned vedle numismatické expozice v podzemních místnostech pod hláskou. Mělo by být přístupné volně, tedy bez vstupného,“ sdělil náměstek hejtmana Roman Línek.

V lapidáriu budou mít předměty dokonalé podmínky. Nyní je část ve sklepních prostorách, kde je nemůže vidět veřejnost. Některé jsou zase umístěny v exteriéru pardubického zámku v parkánovém příkopu, kde na ně negativně působí povětrnostní vlivy. V lapidáriu se upraví podlahy i stěny, v prostorách přibyde hlídání klimatu, systémy EZS, EPS a datová síť. Místnost bude vybavena expozičním osvětlením. „Na tuto investici pro příští rok jsme muzeu přidali do rozpočtu dva miliony korun, předpokládaná cena úprav je přibližně tři miliony korun,“ doplnil Línek.