Revoluce v přihlašování na střední školy je tu. Elektronický systém se rodičům otevře v únoru

Zdroj: Pexels/Andrea Piacquadio

ČESKO – Od pondělka byl pro ředitele středních škol zpřístupněn elektronický systém, který letos poprvé bude využit jako jedna z možností podání přihlášek. Jak se tedy budou letos uchazeči na střední školy moci hlásit? A skutečně je nečeká pomyslné „peklo“, které se odehrávalo loni?

Zastaralý systém, který nezvládal nápor

V předcházejících dvou letech se přihlašování na střední školy pro řadu uchazečů, resp. spíše pro jejich rodiče, změnilo v bojovou hru. V době digitální komunikace totiž bylo možné přihlášky podávat pouze v papírové podobě – a ředitelé škol následně museli čekat, zda se přijatí uchazeči skutečně rozhodnou nastoupit (což potvrdili odevzdáním tzv. zápisového lístku). Ti, kteří úspěšní nebyli, pak zase čekali na to, kolik teoreticky obsazených míst se následně uvolní.

I proto, že aktuálně na střední školy nastupují populačně silné ročníky, došlo ale k významné změně celého systému a letos poprvé bude možné podávat přihlášku na střední školu elektronicky. Uchazeči se zároveň budou moci hlásit na tři školy (namísto dvou) a v přihlášce budou muset uvést jejich prioritizaci – tedy seřadit školy tak, aby na prvním místě byla ta, na niž chtějí jít nejvíce. Budou-li na ni následně přijati, místa, která by jinak obsadili na dalších školách, se automaticky uvolní. Od systému si ředitelé škol slibují především větší přehlednost přijímacího řízení a také jeho urychlení.

Systém z hlediska ředitelů

Sami ředitelé dostali již v pondělí možnost do systému se přihlásit a zadat do něj podmínky k přijímacímu řízení. „Systém splňuje očekávání, která jsme měli. Zadává se do něj kapacita jednotlivých oborů, které nabízíme, množství přijímaných uchazečů, nastavují se také kapacity učeben k přijímacímu řízení a také požadované přílohy k přihlášce, např. potvrzení o zdravotní způsobilosti a podobně,“ přiblížil Jiří Zajíček, předseda Unie školských asociací ČR, CZESHA. Sám věří v to, že i když letošní ročník uchazečů bude ještě silnější než ten loňský, pokud rodiče využijí systém e-přihlášek, neměly by vzniknout žádné problémy.

Co čeká uchazeče (a jejich rodiče)?

Od 1. února bude systém otevřen také uchazečům o studium. K plně elektronickému přihlášení však bude třeba bankovní identita – což znamená, že přihlášky za své děti budou muset podávat rodiče. Výhodou této varianty je však také to, že všechny informace právě s ohledem na bankovní identitu systém automaticky předvyplní. Umožněno bude i přihlášení bez bankovní identity, v takovém případě ale bude nezbytné veškeré požadované údaje pečlivě vyplnit. Konečně ale nebude scházet ani možnost podat přihlášku klasicky – v papírové podobě. Její obsah pak budou muset do systému zadat zaměstnanci školy. „Rodiče by se neměli bát zkusit přihlášení s bankovní identitou, dostanou se tak i k dalším intimacím, uvidí například to, kolik uchazečů se hlásí,“ upřesnil Zajíček.

Podle informací ředitele spol. Cermat, Miroslava Krejčího, se letos na střední školy bude hlásit asi 120 tisíc dětí a elektronické přihlášení by mohlo využít okolo 50-70 % rodičů. „Systém pro ně bude velmi jednoduchý. Každý, kdo zvládne poslat peníze přes e-banking, zvládne i podat přihlášku online,“ ubezpečil. Do konce tohoto týden bude také zveřejněn videonávod, jak systém bude vypadat, stejně jako celý postup přihlášení.