Preferujeme bezhotovostní platby, ne každý obchodník je ale přijímá. Bude nové řešení „revolucí“?

Zdroj: Pexels/Karolina Grabowska

ČESKO – Podle průběžných průzkumů většina Čechů upřednostňuje bezhotovostní platby – kartou, prostřednictvím mobilu nebo i chytrých hodinek. Přesto ale okolo 40 % všech transakcí probíhá hotově – a to i proto, že na řadě míst obchodníci karty přijímat odmítají. Pořízení terminálu je navíc zejména pro menší obchodníky komplikované a také drahé, není tedy divu, že v jejich případě činí podíl hotovostních plateb až 80 %. Faktem ale je, že zákazníky může požadavek platby v hotovosti od příštího nákupu odradit. I proto se čtveřice bank působících na našem území spojila a vytvořila novou a velmi flexibilní platební metodu označovanou jako Cvak. Jak funguje a jaké jsou její výhody?

„Ti, co kradou“

Možnost platit kartou, resp. nemožnost uhradit útratu bezhotovostně, je u nás opředena velkými kontroverzemi. Zejména poté, co obchodníci mohli opustit systém elektronické evidence tržeb, se roztrhl pytel s těmi, kteří karty přijímat odmítli. Bohužel však – a potvrzují to sami podnikatelé – ti, kteří terminály k platbám v prodejnách/provozovnách nemají, jsou nezřídka považováni „za zloděje“, kteří s platbami nakládají netransparentně. Jenže zavedení a vlastně ani provoz terminálu není vůbec jednoduchá (a ani levná) záležitost.

Podle studie z roku 2022, která se zaměřila na zjištění toho, proč obchodníci platební terminály nechtějí, figurovala mezi nejčastějšími důvody cena terminálu a jeho provoz (z plateb se totiž odvádí určité procento provozovateli), nepřehledné poplatky a složité papírování a také obtížná instalace techniky. Nemluvě o tom, že platební terminál je fyzické zařízení, které potřebuje k provozu elektřinu, což na řadě míst může být problém. Často může být vyžadováno také pevné připojení k internetu, nová SIM karta apod. Požadavků je řada a celý proces získání a zprovoznění terminálu se může táhnout dlouhé týdny.

Co umí Cvak?

I když projekt Cvak aktuálně běží jen v pilotním režimu, podle ředitele divize Produkty a inovace AirBank, Jiřího Suchého, zapojené banky zaznamenávají poměrně značný zájem o zapojení se právě ze strany malých obchodníků (stánkaři, drobní živnostníci), pro než je toto nové řešení bezhotovostních plateb určeno. „V případě našeho projektu Cvak není žádný terminál nutný. Stačí si stáhnout aplikaci, zaregistrovat se, uvést číslo účtu, kam mají chodit peníze, a během jednoho týdne dostanete malou plastovou kartičku. Jejím prostřednictvím můžete okamžitě začít přijímat platby,“ vysvětlil princip Suchý.

I platba a její přijetí je snadným procesem. Obchodník v aplikaci zadá požadovanou částku, následně zákazník přiloží svůj mobilní telefon ke speciální NFC kartě. Poté se mu na displeji jeho mobilního telefonu zobrazí obchodníkem požadovaná částka, kterou má potvrdit a zaplatit. Po provedení platby se obchodníkovi v jeho aplikaci ukáže informace o úspěšné realizaci.

Dle Suchého je pak Cvak reakcí na poptávku na trhu – tedy na přání zákazníků platit bezhotovostně a potíže drobných obchodníků s tím, jak jim to umožnit. Zapojeny jsou zatím pouze čtyři banky – a jak uvedl Suchý, je tomu tak z prostého důvodu: cílem bylo situaci vyřešit a nečekat na to, až se propojí všechny banky a na něčem se shodnou. Do budoucna však nelze vyloučit zapojení více subjektů a ani rozšíření tohoto způsobu plateb i k obchodníkům větších rozměrů.