Česká ekonomika potřebuje vzpruhu. Dle NERV má pomoci propouštění bez udání důvodu

Zdroj: Pexels/Andrea Piacquadio

ČESKO – Stav české ekonomiky není ideální a zdá se, že zatímco okolní země se již z krize oklepaly, Česko stagnuje. I proto Národní ekonomická rada vlády (NERV) sestavila dokument obsahující 37 různých návrhů, jak v Česku nastartovat ekonomický růst. Patří mezi ně jak větší zapojení cizinců do českého trhu práce, tak i kontroverzní snazší propouštění zaměstnanců bez udání důvodu.

Co vše NERV doporučuje?

NERV přichází se svými doporučeními v době, kdy Česko již nemá kam růst, kdežto okolní země, jako třeba Polsko, postupují vzhůru. „Buď nastavíme strukturovanou komplexní cestu, jak ekonomiku přeměnit, což se zatím neděje, nebo půjdeme cestou dílčích kroků, které alespoň něco zlepší,“ uvedl ekonom David Marek, který je také člen NERV.

Dokument čítá řadu doporučení v mnoha oblastech – a navrhuje různé změny např. ve vzdělávání, investicích, ale také v zákoníku práce. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) je stěžejní zejména odstraňování překážek, které existují v podnikání a brzdí vyšší příliv soukromých investic do české ekonomiky. Vedle toho je stále důležitějším tématem také větší zapojení cizinců. Namístě by tedy mělo být např. i zjednodušení administrativy při jejich zaměstnávání. To je přitom problematika, která je tematizována dlouhodobě. Firmám se nedostátá zaměstnanců, ale administrativa okolo přijímání cizinců je velni komplikovaná a také zdlouhavá.

Mezi další návrhy k podpoře ekonomiky např. patří také finanční motivace lidí ke zdravotní prevenci, zkrácení rodičovské dovolené, potažmo umožnění toho, aby se na ní mohli střídat oba rodiče. Neschází ani omezení počtu odkladů nástupu do školy apod.

Bič na zaměstnance?

Ze všech návrhů však největší zájem vzbudilo jedno z dílčích doporučení NERV, tedy že by firmy mohly propustit zaměstnance bez udání důvodu. To by pak dle NERV mělo proběhnout v rozumné lhůtě a s odstupným závislým například na výší odpracovaných let. Jak NERV toto doporučení odůvodnila, i problémoví zaměstnanci, pokud neporuší hrubě pracovní kázeň, jsou prý v Česku v podstatě nepropustitelní. Obtížné propouštění pak drží lidi v méně produktivních firmách a v důsledku brzdí rozvoj těch dynamických.

Zatímco návrh získal poměrně rychle podporu zaměstnavatelů, zástupci zaměstnanců jsou naopak zásadně proti. Dle vyjádření předsedy ČMKOS, Josefa Středuly, je návrh nepřijatelný a také nebezpečný. Vyhazovalo by se podle toho, jestli se nějakému kápovi nelíbíte nebo třeba máte jinou barvu pleti, než má on,“ uvedl přímo. Dodal také, že možnosti ukončení pracovního poměru jsou i tak široké a zaměstnavatelé, pokud náležitě znají zákoník práce, mají možností dost. V souladu se zákoníkem práce lze pracovní poměr rozvázat ve zkušební době, poté, co uplyne pracovní smlouva na dobu určitou, zároveň také po vzájemné dohodě mezi zaměstnance a zaměstnavatelem a kvůli organizačním důvodům. Důvodem k výpovědi ze strany zaměstnavatele pak může být samozřejmě také porušení povinností zaměstnance.

O všech doporučeních bude vláda debatovat a vybere to, co začne realizovat. V mnoha případech pak nachází i překvapivou podporu opozice. Ta sice nová možná opatření ve prospěch podpory růstu české ekonomiky vítá, zároveň jsou ale její zástupci přesvědčeni, že řešení přicházejí příliš pozdě.