Chřipková epidemie je tu. Kdy odezní a jak je to s očkováním?

Zdroj: Pexels/Polina Tankilevitch

ČESKO – Poté, co na podzim poměrně strmě rostly počty nakažených covidem, nadvládu nyní převzala chřipka. Počty nemocných rostou a již se pohybují na hranici epidemie. Kdy onemocnění ustoupí a proč jsou ti, kteří se nechali očkovat, ve výhodě?

Počet nově nakažených chřipkou narostl o pětinu a Česko je tak na hranici epidemie respiračních nemocí. Nejvíce nemocných je v krajích Jihomoravském, Karlovarském a také na Vysočině. Podle epidemiologa Jana Kynčla však mezi jednotlivými kraji nijak významný rozdíl není. „Z hlediska inkubační doby chřipky se ta situace bude velmi rychle měnit, rozšíření v rámci celé republiky totiž trvá maximálně 2 týdny,“ vysvětlil. Infekce postihuje celou populaci, nejvíce nemocných je ve věku od 5 do 14 let, jejich podíl však není nijak významně vyšší v porovnání s dalšími věkovými skupinami. Nejvíce pak chřipka ohrožuje seniory, chronicky nemocné a těhotné. I když dominantním onemocněním je nyní chřipka, vedle ní v populaci cirkulují i další respirační viry, např. rhinoviry. Mírně se zvyšuje také výskyt RS virů zejména mezi dětmi. Naopak výskyt covidu v posledních týdnech setrvalé klesá.

Epidemická hranice na dosah

Chřipka má nyní v Česku z hlediska výskytu naprostou převahu. Jak se odborníci shodují, během tohoto týdne bude dosaženo také tzv. epidemické hranice, pravděpodobně výskyt chřipky dosáhne v počtech i ke 2000 nakažených v přepočtu na 100 tis. obyvatel. Podle Kynčla je pak dosažení epidemického prahu (či hranice) spíše arbitrární záležitostí, tedy indikátorem situace. Regionální stav epidemie vyhlašuje vedení jednotlivých krajských hygienických stanic, celostátní epidemii pak hlavní hygienička. „Je-li vyhlášena epidemie, v podstatě to nic moc neznamená. Jedná se spíše o upozornění, že bychom měli být ohleduplní k druhým, že bude vyšší nemocnost ve školní docházce a že zdravotnická zařízení by se měla připravit na vyšší počty pacientů,“ objasnil předseda Společnosti infekčního lékařství, Pavel Dlouhý.

Jak se bránit?

Jelikož chřipka je výsledkem kapénkové nákazy, je vhodné vyhýbat se místům s vyšší koncentrací osob. Je-li někdo ohrožen závažným průběhem, měl by používat roušku nebo respirátor. Ten, kdo se necítí dobře, by měl být doma a nezanášet infekci do kolektivů, shrnul doporučení Dlouhý. Co se týká očkování, to již nyní smysl nemá, resp. již bylo ukončeno. Ti, kteří se očkovat nechali, by ale měli být dostatečně chráněni. „Na očkování je již pozdě, očkovalo se do konce prosince. Očkovací látky nejsou již ani k dispozici. Kmeny chřipky, které se tu vyskytují, jsou ale očkováním velmi dobře pokryty,“ ubezpečil Dlouhý.

Podle Kynčla je pak obecně namístě posilování nespecifické obranyschopnosti, pohyb, pestrá strava, otužování. To vše jsou dle jeho slov faktory, které přispívají ke zvyšování imunity a také schopnosti rychleji a snáze se s nemocí v případě nákazy vypořádat.

Kdy epidemie ustoupí?

Odborníci se shodují, že situaci postupně začnou uklidňovat školní prázdniny. Vzhledem k dlouhodobým datům pak platí, že chřipková epidemie u nás trvá 6-8 týdnů, ke svému konci by se tedy měla chýlit přibližně v polovině února.