Železniční muzeum v Rosicích čeká rozvoj. Plány jsou veliké

Zdroj: Krajský úřad Pardubice

PARDUBICE – Všichni nadšenci historických vozidel a strojů se mají na co těšit. Muzeum usiluje o opravení budovy a hlavně rozšíření a vylepšení expozic a vrátí se i v minulosti hojně navštěvovaná modelovaná železnice.

O Železniční muzeum v Rosicích se stará Pardubický spolek historie železniční dopravy. Nyní má zpracovaný projekt na svůj rozvoj a chce zřídit vlečku, která má sloužit jako místo k prezentaci historických strojů a vozidel. „Stavební práce na zdvoukolejnění trati mezi Pardubicemi a Hradcem králové nás vrátily o patnáct let zpátky. Za své vzala i modelová železnice, kde jsme vozili děti, některé vybavení nám poničili vandalové. Máme připravený projekt na vlečku s halou, kde bychom garážovali nejcennější stroje, další by potom mohly stát pod nadjezdem a byly by chráněné před počasím,“ objasnil jednatel muzea Oldřich Čížek. Plocha, která se nachází pod nadjezdem by pomohla s rozvojem muzea. Je v plánu vznik unikátního místa otevřeného veřejnosti, ale sloužícího také pro vzdělávací činnost, která spočívá v navázání spolupráce s odbornými školami. Děti tak získají vědomosti v oblasti historie a vývoje zařízení na dráze.

Uvažuje se i o navrácení modelové železnice s možností svezení, která byla ve své době druhou nejdelší veřejně přístupnou v Čechách. Muzeum také chce zprovoznit výletní vlaky, které vás zavezou za turisticky zajímavými cíli v Pardubickém kraji, včetně návazné dopravy historickými autobusy nebo trolejbusy. „V plánu máme také pravidelné zpestření akcí na Pardubickém závodišti, nabídka dopravy z hlavního nádraží v Pardubicích na zastávku Pardubice závodiště historickými vozidly, například při příležitosti Velké pardubické,“ dodal Čížek.