Hradozámecká sezona na Pardubicku se blíží. Letos si připomeneme rod Habsburků

Zdroj: Hrad Kunětická Hora

PARDUBICKÝ KRAJ – Své brány na Pardubicku otevřou osmadvacátého března hrady Litice a Kunětická hora. Zámek Slatiňany, kam je možné přijít celoročně, se otevře i návštěvníkům s vadou sluchu a na zámku Litomyšl si oživíte v paměti mnohá výročí.

V Pardubickém kraji spravuje Národní památkový ústav čtyři památky. V letošním roce se 14. ročník projektu Po stopách šlechtických rodů zaměří na rod Habsburků. „Na Pardubicku je velkým lákadlem hrad Kunětická hora s obnoveným hradním palácem, své kouzlo má také litický hrad, který je v dnešní uspěchané době oázou klidu. Pozornost si rozhodně zaslouží zámek Litomyšl – připomene zajímavá výročí a od června zde zpřístupníme dva nové okruhy,“ objasnil ředitel Územní památkové správy na Sychrově Miloš Kadlec.

Na Kunětické hoře určitě navštivte komentované prohlídky Jurkovičova paláce s krásnou vyhlídkou a hradní palác, který je po rozsáhlé rekonstrukci. Nabízí se možnost volných prohlídek s odbornými výklady vždy v celou hodinu na palácovém nádvoří. Třetí prohlídkou je kaple svaté Kateřiny, která se pyšní novou střešní krytinou v podobě modřínového, ručně štípaného šindele. Jsou připraveny i rozsáhlé akce, včetně venkovní scény Východočeského divadla s novou premiérou pohádky „S čerty nejsou žerty“. Divadelní představení různých souborů uvidíte i na nové malé scéně v hradním paláci.

Co uvidíte v Liticích, Litomyšli a Slatiňanech

Na hradě Litice je k dispozici, kromě stálého prohlídkového okruhu, také okruh pro objednané školní a dětské skupiny, novinkou je prohlídka hradu v noci, na kterou se ale musíte objednat. Hlavní akcí bude Hradozámecká noc v srpnu.

Zámek Litomyšl nabídne základní i výběrový okruh, je zde nová pokladna i sociální zázemí. Na části parku a francouzské zahradě probíhá stavební obnova, proto zůstanou uzavřené. V celém objektu je nová střecha i komíny a od června je možnost nových prohlídkových okruhů. Pokračuje obnova sgrafitové výzdoby a Panského dvora.

Celoročně otevřený zámek Slatiňany nabízí od 28. března do 1. dubna prohlídky velikonočně vyzdobených prostor a můžete zajít i do otevřené zámecké zahrady. Od 21. dubna je možnost  prohlídky vedené kastelánem Pokrok nezastavíš! a na květen a červen jsou v plánu i hrané prohlídky pro rodiny s dětmi, hudební festival či komentované prohlídky zahrady. Zámek se otevře i pro osoby s poruchou sluchu, či zcela hluchým. Na pokladnách jsou dorozumívací karty a průvodcovský text si můžete stáhnout pomocí QR kódu do mobilů nebo tabletů a tak absolvovat s ostatními klasickou prohlídku zámku i zahrady.