Základní škola v České Třebové učí děti na základě vzdělávacího programu Začít spolu

Zdroj: Krajský úřad Pardubice

ČESKÁ TŘEBOVÁ – Na Základní škole zítřka, do které v současnosti chodí dvanáct dětí, se učí formou vzdělávacího programu Začít spolu, kde se prosazuje individuální přístup ke vzdělání. Nyní se je v plánu její další rozšíření.

Program Začít spolu využívá projektového učení, integrovanou tematickou výuku a podnětné prostředí ve třídě. Jsou zde i děti se speciálními vzdělávacími potřebami. Typické pro program je individuální přístup k dítěti, při kterém se zohledňují schopnosti, znalosti a zájmy dítěte. Žáci dostávají pouze takové úkoly, na které stačí. S takovou svobodou je však také spojena odpovědnost za splnění daného úkolu. „V České Třebové zatím funguje škola v budově DDM a navštěvuje ji 12 dětí napříč jednotlivými ročníky a je spádová také pro děti Litomyšle či Svitav. Cílem školy je do budoucna otevřít devítiletou školu, což však klade nároky také na prostory,“ objasnil hejtman pardubického kraje Martin Netolický.

S různými alternativními vzdělávacími systémy se můžete setkat nejen na úrovni základek, ale i na středních školách. Historicky jde o Montessori nebo Waldorf. Pokud jde o Základní školu zítřka, jde o vzdělávací program Začít spolu. Více o něm naleznete zde.