Bolestivé zarůstání nehtů. Pomoci mohou nehtová rovnátka

Zdroj: pxhere.com

Rovnátka na zuby známe všichni a mnozí jsme je také nosili. Co se týká rovnátek na nehty, zpravidla ani nevíme, že existují. Přitom díky nim můžeme účinně řešit problém zarůstajících nehtů a vyhnout se nepříjemnému chirurgickému zákroku.

Zarůstání nehtů

Jedná se o velmi nepříjemný problém. Zejména u žen, protože bolavý prst je omezuje v nošení elegantní obuvi. Nejčastěji postiženým prstem je palec u nohy. Mezi hlavní příčiny patří příliš úzká obuv (v které je prst utlačený), nevhodné zastřihávání nehtů, dále úraz, špatný návyk chůze či plíseň. Následně nehet vrůstá pod tzv. nehtový val, čímž dochází ke vzniku drobných poranění a objevuje se místní zánět v podobě zarudnutí, otoku či hnisání.

Řešení problému

V počáteční fázi se zpravidla podávají masti na léčbu lokálního zánětu. Často však následuje chirurgický zákrok, jehož rozsah záleží na druhu poškození nehtu a nehtového lůžka. Může být například odstraněna pouze zarůstající část nehtu, v horším případě nehet celý. Další možností, zejména pokud problém začneme řešit včas, je aplikace nehtového rovnátka.

Nehtová rovnátka

Rovnáním zarůstajících nehtů pomocí rovnátek se zabývá ortonyxie, což je obor spadající pod podologii. Rovnátkům se také říká nehtové spony a bývají plastová, kovová či kombinovaná.

Jejich princip fungování je obdobný jako u rovnátek na zuby. Výsledek se tedy rozhodně nedostaví hned, rovnátko může být zejména z počátku vnímáno nepříjemně, nicméně problém řeší velmi šetrně – bez nutnosti chirurgického zákroku. Díky tomu, že rovnátka postupně přebudují celé nehtové lůžko (nehet dostane svůj potřebný prostor a směr růstu), výrazně klesá počet recidiv problému.

Postup nápravy nehtu

  • Nehet se musí nejprve upravit. Prvním krokem je tedy pečlivá pedikúra, následně se nehet odmastí a obrousí, aby se zajistila dobrá přilnavost materiálu.
  • Na nehet se aplikuje rovnátko.
  • Rovnátko se utáhne tak, aby došlo k požadovanému pnutí, které nehet vyrovná a podpoří správný růst.
  • Přibližně za čtyři až šest týdnů se rovnátko znovu upraví.  Průměrná léčba trvá 8 až 12 měsíců.